10 milionów dla jarocińskiego szpitala

Dodano 21 października 2004, wpis archiwalny Termin dostosowania obiektów szpitalnych do wymogów "ministerialnych" upływa w 2006 roku. Dzięki środkom pozyskanym z funduszy unijnych prace związane z modernizacją szpitala zostaną zakończone w połowie 2006 roku.

Kompleksową modernizację jarocińskiego szpitala rozpoczęto w 2000 roku. Wszystkie oddziały przeszły gruntowne remonty (wymieniono całą stolarkę okienną i drzwiową; wykonano nowe posadzki; wymieniono instalacje: elektryczne, CO, wodne; położono płytki i wykonano nowe elewacje). Z budynku głównego przeniesiono do nowych pomieszczeń aptekę szpitalną i laboratorium analityczne. W ten sposób pozyskano dodatkową powierzchnię, którą przystosowano na sale łóżkowe. W nowym obiekcie uruchomiono przyjazny dla niepełnosprawnych, dobrze wyposażony dział rehabilitacji. Wartość inwestycji w jarocińskim szpitalu w latach 2000-2004 przekroczyła 5.000.000 zł. Działalność inwestycyjna była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Jarocinie 3.300.000 zł, Ministerstwa Zdrowia - ponad 780.000 zł oraz darowiznom (około 950.000 zł).

Mimo wielu dotychczasowych nakładów potrzeby szpitala nadal są ogromne. Przede wszystkim należy poprawić warunki bloku operacyjnego, utworzyć i uruchomić centralną sterylizatornię, uruchomić szpitalny oddział ratunkowy, uzupełnić transport pionowy (zwiększyć ilość dźwigów).

Od dłuższego czasu władze samorządowe powiatu jarocińskiego oraz Dyrekcja ZZOZ zabiegały o pozyskanie środków na ten cel. Jednak dopiero w tym roku, po wejściu Polski do UE, pojawiła się możliwość ubiegania się przez samorządy o dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W czerwcu tego roku powiat jarociński złożył więc projekt pn. "Modernizacja Szpitala Powiatowego w Jarocinie" w ramach priorytetetu 3 - Rozwój lokalny, działania 3.5 Lokalna infrastruktura społeczna, poddziałania - 3.5.2. Lokalna infrastruktura ochrony zdrowia.

Przedmiotem projektu jest rozbudowa, przebudowa - modernizacja budynku Szpitala Powiatowego w Jarocinie. Ze względu na ograniczoną powierzchnię użytkową, bariery architektoniczne modernizacja szpitala w Jarocinie jest możliwa wyłącznie poprzez rozbudowę obiektów szpitalnych. Projekt zakłada rozbudowę istniejącego zaplecza o nowy budynek diagnostyczno-zabiegowy. Powstanie dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 2,431,7 m kwadratowych. Obiekt będzie powiązany z obecną infrastrukturą za pośrednictwem węzła komunikacyjnego, łączącego różne poziomy przylegających budynków. W bezpośrednim związku z węzłem komunikacji pionowej umieszczony zostanie hol z podjazdami i parkingiem. Całość została zaprojektowana tak, by zapewnić bezkolizyjny podjazd ambulansów pogotowia ratunkowego. Zainstalowana zostanie również brakująca winda.. W nowym bloku zlokalizowane zostaną: Szpitalny Oddział Ratunkowy, Zespół Izb Przyjęć z gabinetami konsultacyjnymi - powiązany z holem wejściowym, Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, Dział Diagnostyki Obrazowej, Zespół Porodowy (dotychczas rozproszony), Blok operacyjny, Centralna Sterylizatornia. Przeniesienie części funkcji medycznych do nowo wybudowanego obiektu pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń, która zostanie wykorzystana na dostosowanie oddziałów zlokalizowanych w starym budynku szpitalnym do wymogów rozporządzenia.

W wyniku realizacji projektu wszystkie budynki wchodzące w skład szpitala w Jarocinie (o łącznej powierzchni użytkowej ponad 6 tys. m kwadratowych) spełnią wymagane rozporządzeniem Ministra Zdrowia standardy. Obiekty szpitalne zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Realizacja projektu pozwoli zatem kompleksowo rozwiązać problemy szpitala, a tym samym mieszkańców powiatu jarocińskiego.