152. rocznica urodzin dowódcy powstania wielkopolskiego

Dodano 15 lutego 2021, wpis archiwalny 152. rocznica urodzin dowódcy powstania wielkopolskiego

W 152. rocznicę urodzin druha komendanta mjr. Zbigniewa hr. Ostroroga-Gorzeńskiego, dowódcy powstania wielkopolskiego na Ziemi Jarocińskiej, Członek Zarządu Powiatu - Mariusz Stolecki oraz Radny Powiatowy - Jacek Jędraszczyk złożyli symboliczną wiązankę kwiatów w rodzinnej kwaterze na cmentarzu we Lgowie.

Zbigniew Ostroróg-Gorzeński urodził się 15 lutego 1869 we Lgowie, był majorem piechoty Wojska Polskiego, powstańcem wielkopolski, działaczem społecznym. Pod jego dowództwem powstańcy wielkopolscy zdobyli Ostrów Wielkopolski, Krotoszyn oraz Zduny. stycznia 1919 mjr Stanisław Taczak, przywódca powstania wielkopolskiego, mianował Gorzeńskiego dowódcą VI Okręgu Wojskowego z siedzibą w Jarocinie, po zmianach reorganizacyjnych został komendantem etapu III Okręgu Wojskowego w Jarocinie. Był jednym z twórców 11 Pułku Strzelców Wielkopolskich. Kawaler Orderu Virtuti Militari. Zmarł 12 czerwca 1926 w Tarcach.