20 lat Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie

Dodano 21 maja 2004, wpis archiwalny Uroczystość odbyła się w Jarocińskim Ośrodku Kultury, w czwartek 20 maja 2004 roku. Obecni byli na niej zaproszeni goście, a wśród nich: pan Poseł Tadeusz Wojtkowiak, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego pan Jan Grzesiek, Wielkopolski Wicekurator Oświaty pan Stanisław Sikorski, przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych, wizytatorzy Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, radni samorządowi, goście z Holandii, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, emerytowani nauczyciele. Licznie przybyła również młodzież niepełnosprawna wraz ze swoimi wychowawcami i rodzicami.

20lat_zss_2.jpgZebranych gości przywitał dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie - Romuald Gruchalski - Przy okazji takich uroczystości jak dzisiejsza, myśli zawsze uciekają do przeszłości. Szukamy początków, sięgamy pamięcią do zapisek w kronikach, wspominamy ludzi, którzy rozpoczynali wiele lat temu dzieło, którego my jesteśmy kontynuatorami. (...) Bogata historia szkoły, z którą pokrótce chciałbym Państwa zapoznać, wskazuje, że pracowali tu zawsze aktywni, mądrzy i gospodarni ludzie, których staramy się być godnymi następcami oraz, że szkołę otaczało zawsze grono życzliwych osób i różnych instytucji, gotowych nieść pomoc w najtrudniejszych chwilach. - rozpoczął swoje wystąpienie przybliżające historię i obecną sytuację szkoły. Wspomniał w nim również o osobach i instytucjach, które wspierały i nadal wspierają materialnie szkołę, zapewniając jej prawidłowe funkcjonowanie. Mówił przede wszystkim o pomocy płynącej z holenderskiego miasta Veldhoven, która przyczyniła się do rozwoju szkoły i pozwoliła jej przetrwać w najtrudniejszych chwilach. Pan dyrektor podkreślał w swoim przemówieniu, duże zaangażowanie władz powiatowych, które przyczyniło się do przeniesienia szkoły do nowego budynku. Poprawiło to znacznie warunki edukacji i rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych.

20lat_zss_3.jpgW trakcie uroczystości, dyrekcja Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie, wręczyła również pamiątkowe upominki, stanowiące podziękowanie dla tych wszystkich, którzy na co dzień wspierają szkołę. Podziękowania dla władz powiatowych odebrał Starosta Jarociński Sławomir Wąsiewski.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się program artystyczny przygotowany przez dzieci i młodzież - wychowanków zespołu szkół. Wszyscy obecni na sali Jarocińskiego Ośrodka Kultury mieli okazję odbyć "podróż" po krajach europejskich, poznając ich najbardziej charakterystyczne elementy.