« powrót 30 lipca 2018

ALERT METEO - UPAŁÓW CIĄG DALSZY...

ALERT METEO - UPAŁÓW CIĄG DALSZY... photo

Trwają niesamowite upały i jest to dla wielu osób bardzo uciążliwe. Tak wysoka temperatura powoduje złe samopoczucie, zmęczenie, nadmierne pocenie się, ale także może być niebezpieczne dla zdrowia. Upały są niebezpieczne w szczególności dla osób starszych i dzieci. Prognozuje się na najbliższe dni, że temperatura maksymalna w dzień może wahać się od 30°C do 33°C. Temperatura w nocy od 19°C do 21°C. IMGW wydał w związku z aurą ostrzeżenie drugiego stopnia. Możliwe też gwałtowne z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h; miejscami możliwy grad.

Wysoka temperatura jest szczególnie uciążliwa dla mieszkających w miastach. Słońce nagrzewa mury, środki komunikacji, które nie zawsze posiadają klimatyzację, ale także asfaltowe ulice. Jak się przed tym chronić? Co zrobić, żeby łatwiej znosić wysokie temperatury?

O czym warto pamiętać w czasie upałów:

  1. Przede wszystkim, gdy wychodzisz do swoich zajęć i panuje upał, nie możesz zapomnieć o butelce z wodą lub innym płynem. Jest to bardzo ważne, gdyż przy tak wysokich temperaturach łatwo można się odwodnić. Należy więc dużo pić, nawet gdy jesteśmy poza domem.
  2. Jeżeli spędzasz dużo czasu na słońcu, warto pomyśleć o jakimś nakryciu głowy. Może być to przewiewny kapelusz lub czapka z daszkiem. Jest to obowiązkowe akcesorium dla dzieci i osób starszych, jednak również dorośli powinni nosić ze sobą coś na głowę. W lato nietrudno bowiem o udar słoneczny. Pamiętaj, jeżeli wybierasz się opalać np. na plażę, gdzie ciężko jest o cień, kapelusz, czapka lub chustka są obowiązkowym elementem stroju. Można też zatroszczyć się o parasolkę przeciwsłoneczną.
  3. Jak wychodzisz z domu na ulicę, nie zapomnij o nałożeniu kremu z filtrem. Nawet kilka minut na dużym słońcu może spowodować niechcianą, nierówną opaleniznę, która bez kremu jest dość niezdrowa dla skóry.
  4. Warto też nosić okulary przeciwsłoneczne. Uchronią one od "kurzych łapek" i zapewnią lepszą jakość widzenia. Powinni je mieć ze sobą w szczególności kierowcy pojazdów zmotoryzowanych.
  5. Powinniśmy również spędzać jak najwięcej czasu w cieniu. Warto też przy takich upałach udawać się na spacery do parków lub nad zbiorniki wodne. Tam łatwiej znieść gorąco.

LINK DO MATERIAŁU FILMOWEGO: UPAŁY« powrót Drukuj

Czytaj również: