otwórz widżet facebooka

Będzie nam go brakowało

Dodano 24 stycznia 2008, wpis archiwalny

Urodził się 24 marca 1911 roku w Niemczech w miejscowości Schytbek (obecna nazwa Billsted – przedmieścia Hamburga).

25 października 1919 roku, jako ośmiolatek, miał ogromny zaszczyt uczestniczyć w szkolnej delegacji powitalnej przyjazdu Naczelnika Państwa Polskiego Józefa Piłsudskiego na dworcu kolejowym w Jarocinie.

Do Związku Harcerstwa Polskiego wstąpił 24 grudnia 1924 roku. Zobowiązanie instruktorskie złożył w 1928 roku. Pełnił niemal wszystkie funkcje harcerskie od zastępowego, przybocznego po drużynowego, kwatermistrza, komendanta wielu obozów, a ostatnio był przewodniczącym Kręgu Seniorów Jarocińskiego Hufca. Zdobył wszystkie stopnie harcerskie od „Młodzika” po „Harcerza Rzeczypospolitej” oraz wszystkie stopnie instruktorskie od przewodnika po harcmistrza.

W 1940 roku zszedł do podziemnej organizacji harcerskiej „Szare szeregi” – w drużynie konspiracyjnej im. „Żwirki” – zajmował się sabotażem na kolei.

W 1945 roku na zlecenie komendanta hufca harcmistrza Franciszka Lubiatowskiego rozpoczął z gronem instruktorów organizować i tworzyć drużyny harcerskie w szkołach podstawowych i zawodowych Jarocina. Jedną z nich była drużyna im. W. Jagiełły, której przez 10 lat był drużynowym.

Pełniąc różne funkcje harcerskie i instruktorskie współpracował z Komendą Chorągwi Kaliskiej, Komendą Chorągwi Wielkopolskiej oraz Radą Krajową Seniorów przy Głównej Kwaterze ZHP w Warszawie.

W minionym okresie za działalność i służbę harcerską otrzymał wiele medali i odznaczeń. Oto niektóre z nich:

- 1970 r. – Krzyż za zasługi dla ZHP

- 1977 r. Złoty Krzyż Zasługi

- 1982 r. – Złoty Krzyż za zasługi dla ZHP

- 1984 r. Krzyż Kawalerski

- 1984 r. Honorowy Tytuł Seniora ZHP

Wśród harcerzy i instruktorów, z uwagi na uzyskaną wiedzę o skautingu i harcerstwie miał uznanie, cieszył się dużą sympatią, był stabilizatorem a zarazem inicjatorem życia harcerskiego na Ziemi Jarocińskiej.

W październiku 2007 starosta jarociński Stanisław Martuzalski uhonorował Leona Goździaka statuetką z  okazji 120. rocznicy utworzenia powiatu jarocińskiego.


×