Dom Pomocy Społecznej w Zakrzewie spełnia standardy

Dodano 21 listopada 2006, wpis archiwalny Decyzją z 14 lutego 2003 roku wojewoda wielkopolski wydał powiatowi jarocińskiemu zezwolenie warunkowe na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Zakrzewie. Zezwolenie zostało wydane na czas określony do 31.12.2006 roku, w związku z opracowaniem przez DPS programu naprawczego, zakładającego osiągnięcie standardu usług do końca 2006 roku. Plan naprawczy określał najpilniejsze potrzeby domu, dzięki którym spełni on standardy określone przepisami ustawy o pomocy społecznej. Okrojone koszty inwestycji zamknęły się w kwocie 1,5 mln zł. Trudno było w jednym roku wyasygnować z budżetu taką sumę, dlatego postanowiono zadanie to realizować w dwóch etapach, w przeciągu dwóch lat. Okazało się jednak, że dzięki skuteczności Zarządu Powiatu w Jarocinie, który pozyskał 700 tys. zł dodatkowych środków na realizację tego zadania (dotacja z Urzędu Marszałkowskiego ze środków PFRON), udało się oba etapy zrealizować w jednym roku. W ramach tego między innymi:
- dostosowano budynki mieszkalne do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- zbudowano podjazd dla niepełnosprawnych,
- wbudowano trzy windy,
- wyremontowano świetlico-jadalnię,
- przebudowano piwnicę na pralnię oraz pomieszczenia socjalne dla pracowników i gospodarcze dla potrzeb mieszkanek,
- wyremontowano pokoje wraz z dobudową łazienek
W październiku 2006 roku zespół inspektorów Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przeprowadził w DPS w Zakrzewie kontrolę problemową dotycząca przestrzegania standardu usług w domach pomocy społecznej. W wyniku kontroli stwierdzono, że DPS spełnia wymogi standardu określonego w Rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005 roku w sprawie domów pomocy społecznej.