Drugi dom dziecka w powiecie

Dodano 29 sierpnia 2007, wpis archiwalny

Zespół Opiekuńczo – Wychowawczy w Dobieszczyźnie powstanie jako placówka niepubliczna katolicka zapewniająca całodobową opiekę, wychowanie i socjalizację dla 13 dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Dodatkowo placówka posiadać będzie 1 miejsce interwencyjne. Dzieci do jednostki w Dobieszczyźnie kierować będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie. Powiat jarociński nie będzie ponosił kosztów utrzymania dziecka w placówce, bowiem umieszczani w niej będą wychowankowie z innych powiatów    i to samorządy zobowiązane będą łożyć środki finansowe na socjalizację i wychowanie swojego mieszkańca.

Siostry Salezjanki prowadzą ośrodki podobnego typu w Łodzi, Jastrzębiu i Pogrzebieniu. Od wielu lat realizują różnego typu programy wychowawcze, kulturalne, sportowe i artystyczne. Celem tego typu placówek jest socjalizacja dzieci i przygotowanie ich do pełnienia roli pełnowartościowego człowieka, kierującego się w życiu wartościami chrześcijańskimi. Socjalizacja w placówce opierać się będzie – jak zapowiadają Salezjanki -  na zasadach chrześcijańskich uwzględniając pedagogikę katolicką oraz zasady i metody pracy wychowawczej wypracowane przez Św. Jana Bosko – założyciela Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki.