Dzięki współpracy i dla dobra mieszkańców

Dodano 11 września 2007, wpis archiwalny

Po ogromnym sukcesie powiatu, jakim było uruchomienie w kwietniu tego roku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przyszedł czas na doposażenie nowej części szpitala w specjalistyczny sprzęt medyczny. Szpital Powiatowy w Jarocinie był jedną z ostatnich placówek w Wielkopolsce, która nie posiadała laparoskopu operacyjnego. Starania, by zakupić laparoskop trwały bardzo długo, ponieważ samorząd nie dysponował tak dużymi środkami finansowymi. Dobrym krokiem okazało się podjęcie współpracy z gminami wchodzącymi w skład powiatu. Łącznie gminy „dołożyły” 192 200 zł. Powiat z własnych środków wygospodarował na ten cel ponad 47 tys. zł.

To jednak nie jedyny sprzęt, który przekazano tego dnia szpitalowi. Uroczystego przecięcia wstęgi na nowym ambulansie dokonali między innymi Starosta Stanisław Martuzalski oraz Przewodniczący Rady Zygmunt Meisnerowski. Karetka za kwotę 204 940 zł została zakupiona przy udziale finansowym Gminy Jarocin. Aby szpital jarociński stał się jedną z najlepszych placówek leczniczych w Wielkopolsce, niezbędnym było zakupienie nowoczesnego aparatu rentgenowskiego łuku „C” z torem wizyjnym, w który powiat z własnych środków zainwestował 316 720 zł. Dzięki aparatowi możliwe jest wykonanie badania przy łóżku pacjenta, co znacznie ułatwi diagnostykę nie narażając przy tym jego zdrowia i życia.

Powiat inwestuje jednak nie tylko w sprzęt. Oficjalnie do użytku oddany został wyremontowany Dział Rehabilitacji. Goście mieli przyjemność zwiedzać przebudowane pomieszczenia pomagazynowe i gospodarcze. Remont obejmował także budowę podjazdu dla osób niepełnosprawnych, zamontowanie nowych drzwi wejściowych i wewnętrznych. Prace w szpitalu wykonane zostały w ramach umowy podpisanej miedzy powiatem jarocińskim i Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Poznaniu. Inwestycja kosztowała blisko 18 tys. zł, z czego dotacja z PFRON- u wynosiła 12 934 zł. Pieniądze udało się pozyskać w ramach projektu „Likwidacja barier architektonicznych w budynku Działu Rehabilitacji Szpitala Powiatowego w Jarocinie” w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami”.

Wspieranie przez samorządowców inwestycji, remontów i doposażenia szpitala w specjalistyczny sprzęt medyczny zaowocowało przyznaniem Certyfikatu ISO 9001. Zdobycie certyfikatu nie jest metą dla szpitala. Życzę, aby szpital nieustannie podwyższał poziom świadczonych usług – powiedział podczas uroczystego wręczenia certyfikatu Ryszard Musiał, dyrektor instytutu badawczego przeprowadzającego audyt w szpitalu.

Życzenia być może się spełnią, bowiem do końca 2007 roku powiat wyposaży szpital w nowoczesny sprzęt medyczny o łącznej wartości 3,7 mln zł. Pozwoli to zakończyć etap doposażania parteru nowej części budynku szpitala.