Dziś o 15.00 oficjalne otwarcie wiaduktów

Dodano 08 listopada 2013, wpis archiwalny

Na przebudowę wiaduktów czekaliśmy wiele lat. Ciągle nie było wystarczających środków, by zrealizować tę niezwykle potrzebną inwestycję. Blisko 40-letnie mosty doczekały się wreszcie przebudowy i po niespełna roku oczekiwania znów można nimi jeździć. Z tym, że teraz znacznie bezpieczniej i bardziej komfortowo.

Przebudowa przy ul. Powstańców Wlkp. w Jarocinie  polegała na rozbiórce wiaduktów z 1976r. i wykonaniu ich od nowa a także przebudowie odcinka drogi pomiędzy nimi wraz z towarzyszącymi dojazdami. Pierwszy z wiaduktów "poległ" w sierpniu ubiegłego roku, po kilku tygodniach wyburzono drugi wiadukt. Mimo, że w toku prac drogowcy napotykali na niespodziewane utrudnienia, np. zakopane w ziemi niezidentyfikowane kable, czy wyjątkowo mroźną zimę, nie poddawali się. Prace wykonywane były także nocą. Po niespełna roku zobaczyliśmy ich efekt. Wiadukty są dziś znacznie szersze, co powoduje bezpieczniejszą i bardziej komfortową jazdę, stały się bezpieczne dla pieszych ze względu na wybudowane po obu stronach chodniki i bezpieczne dla rowerzystów ze względu na powstały odcinek drogi rowerowej. Konstrukcja obiektów została dostosowana do wymogów stawianych dla tej klasy dróg.

Realizacja inwestycji kosztowała ponad 13 mln zł. Samorządowi powiatu jarocińskiego udało się pozyskać ponad 6 mln zł dofinansowania z budżetu państwa. Z własnego budżetu powiat wyłożył ok. 5,5 mln zł. Samorządowcom udało się także przekonać do wsparcia inwestycji Radę Miejską Jarocina, która ostatecznie przekazała na ten cel 1 167 tys. zł.