otwórz widżet facebooka

Głosy Jarociniaków

Dodano 27 sierpnia 2009, wpis archiwalny

Pretekstem do stworzenia widowiska multimedialnego „Głosy” była 70. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. „Wielką historię” tworzyły przecież także losy mieszkańców Jarocina. To oni także są jej bohaterami. Ich perspektywa, nie perspektywa historyka, naukowca, była więc najważniejsza dla autorów widowiska.

Wizualizacje autorstwa Tomka Jarosza, stworzone ze wspomnień świadków, zdjęć, archiwalnych taśm filmowych, współgrają z działaniami aktorów w onirycznych scenach wyreżyserowanych przez Janusza Stolarskiego oraz przejmującą, niezwykle sugestywną muzyką stworzoną przez Patryka Lichotę. Całość wzbogacają efekty świetlne i pirotechniczne.

W widowisku udział biorą zarówno doświadczeni aktorzy związani z tzw. ruchem alternatywnym, współpracujący z takimi teatrami, jak Teatr Ósmego Dnia, Teatr UstaUsta 2xU, Teatr Palmera Eldritcha, jak również grupa Teatru 21  młodzieży z Jarocina, uczestników warsztatów teatralnych organizowanych przez Stowarzyszenie JAROCIN XXI i prowadzonych przez Janusza Stolarskiego.

Widowisko zostanie zaprezentowane 5 września 2009 roku o godz. 20.00 na polanie przed Pałacem Radolińskich w Jarocinie. Jego organizacja wsparta została środkami z budżetu powiatu jarocińskiego i gminy Jarocin.

Autorzy widowiska multimedialnego „Głosy”, to artyści związani z Wielkopolską.

Tomasz Jarosz (OCZY NIEBIESKIE) jest artystą uprawiającym video art., działającym na skrzyżowaniu sztuk performatywnych z wizualnymi, twórcą wielokrotnie nagradzanych teledysków oraz porażających intensywnością wizualizacji wykorzystywanych w spektaklach teatralnych (m.in.: spektakle plenerowe Teatru Ósmego Dnia, spektakle Teatru UstaUsta 2xU, projekt „chantier” z Benem Riepem).

Janusz Stolarski absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie. Aktor, reżyser, wielokrotnie nagradzany monogramista. Na stałe zaangażowany w Teatrze Studio w Warszawie. Współpracował z Drugim Studiem Wrocławskim, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Ósmego Dnia, Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem STU w Krakowie, Teatrem UstaUsta 2xU, Polskim Teatrem Tańca. Współtworzy Aktualnie Niezależne Towarzystwo Różnorakich Aktywności Teatralnych – ANTRAKT – Stowarzyszenie Teatralne działające w Poznaniu.

Patryk Lichota absolwent Kulturoznawstwa, student Muzykologii i Kognitywistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Kompozytor muzyki teatralnej, członek audio-wizualnego kolektywu KakofoNIKT, punk-jazzowego zespołu Mnoda oraz grającego free-improwisation tria Kurort. Producent radiowy (Radio Afera) autor słuchowisk radiowych, współprowadzący audycje o muzyce współczesnej Audiosfera.

×