Historia powróciła do parku w Górze

Dodano 09 listopada 2010, wpis archiwalny

Projekt „Rewaloryzacja parku zabytkowego w Górze” kwotą 124 tys. zł wsparło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach WRPO – działanie 3.3 Wsparcie ochrony przyrody. Wszystkie prace wykonane w Górze pochłonęły łącznie 151 tys. zł.
W trakcie spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządu Powiatu Jarocińskiego i Gminy Jaraczewo, w prezentacji multimedialnej przedstawione zostały kolejne etapy wykonywanych prac. Miłym akcentem był spacer parkowymi alejami. Zdzisław Walczak Inspektor Nadzoru i autor projektu „Rewaloryzacja parku zabytkowego w Górze” z dumą wskazywał efekty wykonanych prac.
W ramach rewaloryzacji  parku miedzy innymi wyleczono 36 drzew, w tym 4 uznane za pomniki przyrody (3 dęby szypułkowe i wiąz szypułkowy). Wycięto 81 starych, suchych i zagrażających bezpieczeństwu drzew. Z parku zniknęły między innymi samosiejki, usunięto uszkodzone gałęzie drzew i wykarczowano pnie. Teren uzupełniono nowymi nasadzeniami drzew liściastych i iglastych, krzewów, roślin runa parkowego i roślin nadwodnych. Wokół pałacu zagospodarowano kwiatowy parter, zasadzono także nowe byliny na skarpie. W parku założono 2 hektary nowych trawników.
Rewaloryzacja parku w Górze trwała od czerwca do października bieżącego roku. Wykonawcą wszystkich prac była firma EKOLAS Przedsiębiorstwo Usługowe z siedzibą w Przygodzicach.