Święto Niepodległości w Jarocinie

Mieszkańcy Jarocina, kombatanci, służby mundurowe, harcerze, przedstawiciele organizacji społecznych oraz władze samorządowe powiatu i gminy Jarocin oddały hołd bohaterom walki o niepodległość uczestnicząc w uroczystościach zorganizowanych z okazji 91. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 10 listopada w kościele oo. Franciszkanów w Jarocinie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Po eucharystii jej uczestnicy przemaszerowali na rynek, gdzie odbył się capstrzyk z odczytaniem apelu pamięci i oddaniem salwy honorowej. Symboliczne wiązanki kwiatów zostały złożone przy pierwszej tablicy upamiętniającej poległych jarociniaków w Powstaniu Wielkopolskim. Od 1923 roku tablica znajduje się na murach kościoła p.w. św. Marcina.

12 listopada 2009

Obwodnica przed "Euro 2012"

Poseł i wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Rafał Grupiński przywiózł do Jarocina dobre wiadomości dotyczące budowy obwodnicy. Plan zakłada otwarcie jarocińskiej obwodnicy przed rozpoczęciem „Euro 2012”.

12 listopada 2009

Schetyna przeciął wstęgę w Golinie

Grzegorz Schetyna, do niedawna wicepremier w rządzie Donalda Tuska, obecnie przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej był gościem władz powiatu jarocińskiego. Do Jarocina przybył w towarzystwie wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO Rafała Grupińskiego oraz senatora Mariusza Witczaka. Jarocin miał zaszczyt gościć także wojewodę wielkopolskiego Piotra Florka oraz wicemarszałka województwa wielkopolskiego Leszka Wojtasiaka. Parlamentarzyści i władze wojewódzkie uczestniczyli m.in. w uroczystości otwarcia powiatowej inwestycji drogowej realizowanej w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2008 – 2011.

10 listopada 2009

Zbliża się 91. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Tegoroczne obchody 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego włodarze powiatu jarocińskiego rozpoczęli oddaniem hołdu i złożeniem kwiatów pod obeliskiem znajdującym się na terenie jarocińskiej Jednostki Wojskowej. Obelisk upamiętnia wydarzenia z nocy 8 na 9 listopada 1918 roku, kiedy to w jarocińskich koszarach ukonstytuowała się pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska, mająca ogromny wpływ na dalsze losy walki o niepodległość.

10 listopada 2009

Konkurs wiedzy o Papieżu Polaku

„Pan kiedyś stanął nad brzegiem…” – tymi słowami rozpoczął się międzyszkolny konkurs wiedzy o jednym z największych Polaków ostatnich lat – Janie Pawle II. 26 października 2009 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Jarocinie, uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania testowe związane z historią życia, kapłaństwa i pontyfikatu Papieża Polaka.

06 listopada 2009

Polsko - Kanadyjskie Forum Gospodarcze

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przy współpracy z kanadyjskimi partnerami z Bois-Francs (LDC) Economic Development Corporation organizuje Polsko – Kanadyjskie Forum Gospodarcze. Partnerami projektu są: Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o., Starostwo Powiatu Leszczyńskiego oraz Starostwo Powiatu Pilskiego. Forum jest bezpłatne i odbędzie się w dniach: 24 - 27 listopada 2009.

05 listopada 2009

Łopata wbita, prace ruszyły

Symboliczne wbicie łopaty zapoczątkowało prace związane z przebudową najdłuższej drogi zarządzanej przez powiat jarociński: z Jarocina przez Żerków, Śmiełów do Rudy Komorskiej. Inwestycja realizowana jest przy wsparciu środków unijnych.

05 listopada 2009

Chochlą i piórem

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie przygotowuje Międzyszkolny Konkurs Kulinarno – Literacki „Chochlą i piórem”. Pierwsza edycja przedsięwzięcia zatytułowana „Co jadano w Soplicowie” odbędzie się 18 grudnia.

04 listopada 2009

Mur Berliński w fotografii Jarociniaka

mur berlinski.jpg9 listopada 2009 o godz. 18.00, w holu Pałacu Radolińskich otwarta zostanie wystawa: „Mur Berliński w fotografii Herberta Maschke”. Ekspozycję tworzy 50 zdjęć z lat 60-tych autorstwa urodzonego w Jarocinie Herberta Maschke – fotografa amatora, który dokumentował powstanie muru dzielącego Berlin.

03 listopada 2009

Konkurs dla małych i średnich przedsiębiorstw

Zarząd Województwa Wielkopolskiego, jako Instytucja Zarządzająca Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2007 - 2013, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Działania 1.2 Wsparcie rozwoju MSP

- Schemat I Projekty inwestycyjne

- Schemat II Specjalistyczne projekty doradcze

- Schemat III Projekty inwestycyjne zakładające nabycie i zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych (stosowanych na świecie nie wcześniej niż od 3 lat).

03 listopada 2009

Są kolejne środki na drogownictwo

Powiat jarociński pozyskał ponad 2 240 mln zł z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na realizację II etapu przebudowy drogi powiatowej Klęka-Żerków. Inwestycja ma kosztować blisko 4,5 mln zł. Samorząd powiatowy będzie ją realizował we współpracy z gminą Żerków.

02 listopada 2009

Najlepsza... zupa z dyni

Zupa z dyni przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Sławoszewa zwyciężyła w konkursie kulinarnym na potrawę regionalną. Konkurs zorganizowany został w ramach Powiatowego Przeglądu Kultury Ludowej, który odbył się w minioną sobotę w Jarocinie i Potarzycy.

28 października 2009