Jarocin i Leszno podczas Polskiej Prezydencji

Dodano 27 maja 2011, wpis archiwalny

Polska w dniu 1 lipca br. stanie na czele Rady Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom jako pierwsze państwo tria: Rzeczpospolita Polska – Królestwo Danii - Republika Cypryjska. Sprawowanie Prezydencji w Unii Europejskiej jest naturalną konsekwencją przystąpienia Polski do UE w 2004 r. i szczególnego rodzaju zobowiązaniem wynikającym ze statusu państwa członkowskiego.

Chcąc podnieść rangę tego wydarzenia młodzi demokraci z Jarocina zaprosili młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu leszczyńskiego i jarocińskiego do udziału w konkursie, którego tematem przewodnim była Prezydencja Polski w Radzie UE. Konkurs odbył się 20 maja w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie.

Główną nagrodę i bezpłatny wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli otrzymała Wioletta Antoniewicz z  Zespołu Szkół Przyrodniczo - Biznesowych w  Tarcach, II miejsce zajął Tomasz Durzewski z  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie, a III  miejsce ex aequo zajęły Joanna Kurzawa i Sylwia Grzesińska z Zespołu Szkół Rolniczo- Budowlanych w Lesznie.

Celem konkursu było wzbudzenie zainteresowania młodzieży Polskim Przewodnictwem w Radzie Unii Europejskiej oraz kwestiami wynikającymi z członkostwa Polski w Unii - powiedział obecny podczas uroczystości wręczania nagród Poseł na Sejm RP Łukasz Borowiak.

Po zakończonych zmaganiach konkursowych jego uczestnicy i zebrana w szkolnej auli młodzież wysłuchała wykładu doktoranta Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Mikołaja Tomaszyka na temat Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

(b.a.)

{jgxgal folder:=[images/stories/aktualnosci_2011/galeria/unia] title:=[Konkurs Jarocin i Leszno podczas Polskiej Prezydencji] cols:=[3]}