KOMISJA ROLNICTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA

Dodano 26 marca 2018, wpis archiwalny KOMISJA ROLNICTWA I OCHRONY ŚRODOWISKA

Rok 2018 będzie kolejnym (siódmym) rokiem, w którym udzielone zostaną z budżetu Powiatu Jarocińskiego dotacje celowe spółkom wodnym. Dofinansowanie z budżetu samorządu powiatowego spółek wodnych pozwoliło na zwiększenie zakresu prac związanych z bieżącym utrzymaniem urządzeń melioracyjnych.

Na terenie powiatu jarocińskiego największe zagrożenie zalania wodami powodziowymi ma miejsce na znacznym obszarze gminy Żerków w rejonie tzw. „żerkowskiego węzła hydrograficznego” u zbiegu rzek Prosna, Lutynia i Warta.

Na spotkaniu zapoznano się m.in. z informacją złożoną przez przedstawiciela  – Państwowych Gospodarstw Wodnych "Wody Polskie", która będzie zajmowała się gospodarką wodną oraz budowlami przeciwpowodziowymi.

Na terenie powiatu jarocińskiego obecnie nie ma zagrożenia powodziowego, co jest związane przede wszystkim z niewielką ilością opadów atmosferycznych i brakiem pokrywy śnieżnej.

Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska m.in. ponowiła wniosek do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu o przeprowadzenie zabezpieczenia lewego brzegu rzeki Prosny w miejscowości Komorze Przybysławskie i Chwałów, celem uniknięcia niebezpiecznego zbliżania się koryta rzeki do wałów przeciwpowodziowych.