BIP
« powrót 07 sierpnia 2017

Kredyt dla szpitala

Kredyt dla szpitala photo

W dniu 4 sierpnia br. odbyła się Sesja Nadzwyczajna Rady Powiatu Jarocińskiego, na której podjęto po głosowaniu decyzję o udzieleniu przez Powiat poręczenia kredytu inwestycyjnego spółce „Szpital Powiatowy w Jarocinie”.

Rada Powiatu Jarocińskiego głosami koalicji przegłosowała uchwałę o wyrażeniu zgody na poręczenie kredytu dla jarocińskiego szpitala w wysokości 3 mln 700 tys. Kredyt został zaciągnięty w PKO Bank Polski SA. Podczas głosowania  żaden z radnych ugrupowania Ziemia Jarocińska nie zagłosował "ZA" udzieleniem poręczenia dla szpitala. Wszyscy radni Ziemi Jarocińskiej wstrzymali się od głosu podczas tego glosowania.

Poręczenie kredytu. Poręczenie obejmuje spłatę kredytu inwestycyjnego wraz z odsetkami do roku 2026. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia, a więc z dniem 4 sierpnia 2017 roku. W oparciu o to poręczenie szpital ogłosił w tym samym dniu (4 sierpień br.) – przetarg na rozbudowę.

W uzasadnieniu uchwały o poręczeniu kredytu inwestycyjnego dla szpitala czytamy m.in.: „W związku z planowanym przez spółkę „Szpital Powiatowy w Jarocinie” zaciągnięciem kredytu inwestycyjnego w wysokości 3 milionów złotych z przeznaczeniem na finansowanie i refinansowanie nakładów związanych z rozbudową i nadbudową budynku Szpitala Powiatowego w Jarocinie, etap II – niezbędne jest zabezpieczenie spłaty wszelkich zobowiązań szpitala, jako kredytobiorcy. Jedną z form zabezpieczenia spłaty zobowiązań kredytowych jest udzielenie poręczenia przez jednostkę samorządu terytorialnego”(w tym przypadku - Powiat Jarociński).

Pomoc z powiatowego budżetu. Zmieniając także na sesji uchwałę budżetową Rada Powiatu zdecydowała o udzieleniu pożyczki dla spółki szpital na bieżącą działalność w kwocie 750 tys. złotych.

„Zgodnie z moimi wcześniejszymi deklaracjami i zapewnieniami - informuje Starosta Teodor Grobelny - wraz z Zarządem Powiatu robimy wszystko, by szpital mógł wyjść na prostą i dalej mógł się rozbudowywać, tak by swoimi standardami w pełni odpowiadał wymogom stawianym przez Ministerstwo Zdrowia. Jestem przekonany, że to przegłosowane przez naszą koalicję poręczenie będzie dla szpitala rękojmią na lepszą przyszłość. Kolejny raz chcę zaznaczyć, że mimo różnych opinii jakie do nas docierają – my, jako Zarząd Powiatu zrobimy i robimy wszystko, by uzdrowić sytuacje jarocińskiego szpitala. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że szpital korzystając z naszego poręczenia – od razu ogłosił przetarg na rozbudowę”.

« powrót Drukuj

Czytaj również:

Zobacz także:

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner

Starostwo Powiatowe w Jarocinie

63-200 Jarocin
Al. Niepodległości 10-12

tel. 62 747-15-96
fax. 62 747-33-37
  • herb Jarocin
  • herb Jaraczewo
  • herb Kotlin
  • herb Żerków
realizacja:Studio Fabryka