otwórz widżet facebooka

ŁAWKI SOLARNE W POWIATOWYCH SZKOŁACH

Dodano 04 lipca 2019, wpis archiwalny ŁAWKI SOLARNE W POWIATOWYCH SZKOŁACH

POWIAT JAROCIŃSKI

ŁAWKI SOLARNE DLA SZKÓŁ POWIATOWYCH

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podjął Uchwałę w sprawie pomocy finansowej dla przedsięwzięć w zakresie edukacji ekologicznej. W wyniku przeprowadzonej selekcji do dofinansowania zakwalifikowało się 121 wniosków, dla których Zarząd Funduszu zaplanował dotacje do wysokości od 50 do 80% całkowitego kosztu przedsięwzięcia. Na liście znajduje się projekt Powiatu Jarocińskiego pn:.  "Wyposażenie placówek oświatowych na terenie powiatu jarocińskiego w ławki solarne z czujnikami smogu". 

 

Ławki te zostaną usytuowane na terenie  szkół prowadzonych przez Powiat:

- ZSP nr 1 i ZSP nr 2 (na dziedzińcu przylegającym do sąsiadującym ze sobą szkół)

- LO w Jarocinie

- ZSP-B w Tarcach.

Ogółem wartość zadania, to - 75 tys. Przyznane dofinansowanie: 37,5 tys. zł, stanowi 50% wartości zadania.

 

Projekt ma za zadanie rozwijanie świadomości ekologicznej wśród młodych użytkowników. Dostęp do ekologicznego prądu będzie możliwy 24h/dobę. Stojak rowerowy pozwoli na przymocowanie roweru na czas ładowania. W swoim założeniu projekt ma wpłynąć także na podniesienie wiedzy ekologicznej zwłaszcza wśród młodzieży i pomoże w walce o czyste powietrze w powiecie jarocińskim.

 

Ławki solarne będą mieć wbudowane panele słoneczne o mocy 120 W, dzięki czemu będą czerpać energię ze światła słonecznego i będą mogły ją oddawać w postaci możliwości ładowania urządzeń mobilnych poprzez port USB lub metodą indukcyjną. 


Możliwość ładowania telefonu za pomocą złącza USB wynosi 24 godziny na dobę. Wbudowany czujnik smogu pomoże monitorować stopień zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowym atutem ławek solarnych będą wbudowane stojaki na rowery. Czas pracy ławki bez słońca wynosi ok 120 godzin.

Ławki będą pełnić też funkcję edukacyjną w zakresie nowych technologii, ponieważ pokazują, że energię odnawialną można wykorzystywać nie tylko w elektrowni, czy przez panel na dachu. 

Głównym celem postawienia ławek solarnych jest kształtowanie wśród młodzieży postaw ekologicznych, promowanie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii,  a także popularyzowanie ekologicznych rozwiązań

Projekt ma służyć użytkownikom nie tylko do odpoczynku, ale dzięki specjalnej konstrukcji i wyposażeniu mają dostarczyć maksimum komfortu w trakcie użytkowania.   

Ławki można postawić w dowolnym miejscu – nawet tam, gdzie na co dzień nie ma dostępu do energii elektrycznej. Z ławek można korzystać zarówno w dzień jak i w nocy. Wszystkie funkcje ławek zasilane są energią słoneczną, dzięki czemu korzystanie z nich jest ekologiczne.

Projekt pokazuje, w jaki sposób elementy codziennego użytku, poza pierwotną funkcją małej architektury, mogą być przydatne bezpośrednim użytkownikom i środowisku. Inteligentne ławki są ekologiczne, nie mają zewnętrznego zasilania – wbudowane akumulatory ładowane są przez moduły słoneczne.

 

×