BIP
« powrót 11 stycznia 2018

LUDZIE NIEPODLEGŁOŚCI - Zdzisław Skarżyński

LUDZIE NIEPODLEGŁOŚCI - Zdzisław Skarżyński photo

Rok 2018 jest rokiem dwóch wielkich rocznic – odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dlatego chcemy przybliżać Państwu sylwetki osób związanych z powiatem jarocińskim i z tymi wydarzeniami sprzed 100 lat.

Dr Zdzisław Skarżyński, syn Henryka i Zofii z Kraśnickich  urodził się 15 kwietnia 1878 roku w Miedzianowie pow. Ostrów Wlkp. Ukończył gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim, a następnie studia prawnicze w Heidelbergu. Do wybuchu powstania wielkopolskiego w 1918 roku był administratorem rodzinnego majątku w Prusinowie i Lgowie powiat jarociński. Jesienią 1918 roku włączył się w nurt działań związanych z przygotowaniami do powstania; organizował Służbę Straży i Bezpieczeństwa  w powiecie jarocińskim, a w listopadzie został powołany na komendanta sztabu  Straży Ludowej na powiat jarociński. Po przejęciu Jarocina pod zarząd polski w styczniu 1919 roku, został pierwszym starostą jarocińskim po odzyskaniu niepodległości. W roku 1926, po śmierci Zbigniewa hr Ostroroga-Gorzeńskiego – komendanta jarocińskich powstańców z 1918 roku, został administratorem i zarządcą jego posiadłości w Tarcach. W listopadzie 1939 roku, w ramach prowadzonej przez hitlerowców akcji wysiedleńczej trafił do obozu w Cerekwicy koło Jaraczewa. W grudniu 1939 roku został wywieziony – podobnie jak setki innych jarociniaków, do Generalnej  Guberni. Dr Zdzisław Skarżyński zmarł w Krakowie 6 września 1941 roku i tam został pochowany.

Fot. Zdzisław Skarżyński, pierwszy Starosta Powiatu Jarocińskiego, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919. (zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie).

« powrót Drukuj

Czytaj również:

Zobacz także:

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner

Starostwo Powiatowe w Jarocinie

63-200 Jarocin
Al. Niepodległości 10-12

tel. 62 747-15-96
fax. 62 747-33-37
  • herb Jarocin
  • herb Jaraczewo
  • herb Kotlin
  • herb Żerków
realizacja:Studio Fabryka