Łatwiej o pomoc de minimis

Dodano 03 stycznia 2006, wpis archiwalny 1 stycznia 2006 r. wchodzą w życie dwa rozporządzenia ministra gospodarki określające szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy publicznej w ramach poddziałania 2.2.2 Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004 - 2006 dla przedsiębiorców uczestniczących w targach lub wystawach za granicą oraz związanych z tym wyjazdowych misjach gospodarczych.

Pomoc ta udzielana jest jako pomoc de minimis.

Nowe regulacje wynikają z konieczności wprowadzenia usprawnień procesu aplikacyjnego. Zmierza on w kierunku maksymalnego wykorzystania środków przeznaczonych na wsparcie w zakresie internacjonalizacji przedsiębiorstw, jak również uwzględnia zgłaszane przez podmioty gospodarcze postulaty i wnioski zmian przepisów.

Dla uczestników wyjazdowych misji zagranicznych oraz dla uczestników targów i wystaw - Rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 22 grudnia 2005 r. wprowadzają szereg zmian w obu regulacjach.

W obu rozporządzeniach wprowadza się m. in. przepisy sankcjonujące możliwość jednokrotnego poprawienia wniosku w terminie wskazanym przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Zmiana ma na celu zdyscyplinowanie stron do płynnego obiegu wniosku o dofinansowanie.

Zredukowano także liczbę dołączanych załączników do niezbędnego minimum.

Ponadto doprecyzowane zostało określenie definicji przedsiębiorcy, odpowiadające sformułowaniu użytemu w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 sierpnia 2004 r.

Wraz z wejściem w życie rozporządzeń tracą moc dwie regulacje rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z dnia 15 października 2004 r.:
  • w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach i wystawach za granicą (Dz. U. Nr 233, poz. 2343),
  • w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w targach i wystawach za granicą (Dz. U. Nr 233, poz. 2342).

Szczegółowe informacje na temat zasad uzyskania dofinansowania w ramach poddziałania 2.2.2 SPO-WKP oraz zmian w treści rozporządzeń dostępne są na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki - Rozwoju Regionalnego oraz Portalu Promocji Eksportu.

(Źródło informacji: Ministerstwo Gospodarki - Rozwoju Regionalnego)