otwórz widżet facebooka

Licealiści z Jarocina na wykładzie słynnego profesora

Dodano 13 lutego 2013, wpis archiwalny

Na wykład online, do stolicy Wielkopolski, przyjechali uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie. Towarzyszyli im także gimnazjaliści z Pogorzeli oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp. W ramach projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska” uczniowie ze 105 szkół biorą udział w serii interaktywnych zajęć, które prowadzą wykładowcy UAM oraz osoby związane z edukacją i nowymi mediami. Tematyka spotkań dotyczy nauk matematyczno-przyrodniczych, jednak wykracza poza sztywne ramy szkolnej podstawy programowej.

6 lutego uczniowie z Jarocina obejrzeli „krajobraz przez bitwą”. Bitwą szczególną, w której jedyną bronią były tęgie głowy młodych programistów. Profesor Madey zaprosił „eSzkolnych” uczniów do obejrzenia ceremonii otwarcia finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się w zeszłym roku w Warszawie. Stolica Polski gościła wówczas 112 drużyn, wyłonionych z 2219 uniwersytetów z 85 krajów na 6 kontynentach. Polski zespół zajął w Mistrzostwach zaszczytne drugie miejsce.

– Mam nadzieję, że po moim wykładzie i obejrzeniu ceremonii otwarcia Mistrzostw, pomyślicie sobie w duchu „ja też tak mogę” – powiedział prof. Jan Madey.

Do zakończenia projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska” w 2014 roku odbędzie się jeszcze ponad 20 „wirtualnych” lekcji, mniej więcej po dwie w miesiącu. Na czym polega specyfika prowadzenia oraz transmitowania wykładów? Obraz prelegenta rejestrowany jest przez kamery, miksowany, a następnie przesyłany za pomocą terminala Lifesize Express 220 do mostka wideokonferencyjnego, a dalej dystrybuowany do 33 miejsc w całym województwie. Uczniowie śledzą wystąpienie prelegenta na telewizorze, a na drugim ekranie mają podgląd jego prezentacji. Każdy wykład podzielony jest na dwie części. W jego drugiej połowie uczniowie zadają pytania. Moderator, który znajduje się w sali wykładowej, czuwa nad kolejnością zadawania pytań przez osoby znajdujące się w innych salach. Podczas ostatniego wykładu połączono się ze szkołą w Krotoszynie, skąd popłynęło pytanie o zadania, które rozwiązują uczestnicy Mistrzostw. „eSzkolną” młodzież czeka jeszcze m.in. wykład poświęcony wybitnym Wielkopolanom oraz wystąpienia osób związanych z tematyką nowych mediów.

***

Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” realizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej, zaś współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

×