otwórz widżet facebooka

Miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem? Sprawdź co zrobić!

Dodano 20 listopada 2020, wpis archiwalny Miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem? Sprawdź co zrobić!

Co w przypadku, gdy kontakt nie był bliski?
Przede wszystkim przypomnij sobie, w jakiej sytuacji miałeś styczność z osobą chorą. Jeśli spotkanie było przelotne, z odległości większej niż 2 metry, ryzyko zakażenia jest niewielkie. W takim przypadku obserwuj swój stan zdrowia, dbaj o siebie i zachowuj się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Nie musisz poddawać się kwarantannie.

Co w przypadku, gdy kontakt był bliski?

Bliski kontakt z osobą chorą na koronawirusa oznacza:

  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut,
  • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (np. podanie ręki),
  • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej),
  • przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co chory z COVID-19, przez co najmniej 15 minut (np. w mieszkaniu, w klasie, poczekalni szpitala/przychodni, sali konferencyjnej).

W takiej sytuacji:
1.      Zgłoś się do sanepidu. Wypełnij i wyślij formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.gov.pl/koronawirus w zakładce Kontakt.
2.      Zostań w domu do momentu otrzymania decyzji o nałożeniu kwarantanny.
3.      Informacja ta zostanie Ci przekazana telefonicznie, poprzez automatyczne powiadomienie o kwarantannie.
4.      Zainstaluj obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa po otrzymaniu powiadomienia

Ważne! W tej sytuacji Twoi domownicy nie są objęci kwarantanną.
Jeśli masz pytania dotyczące kwarantanny – sprawdź koniecznie ortal gov.pl/koronawirus, na którym znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

O kwarantannie poinformuj swojego pracodawcę telefonicznie, ZUS zrobi resztę
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje Twojego pracodawcę o objęciu kwarantanną. Nie potrzebujesz eZLA czy zaświadczenia z sanepidu. Warto jednak, żebyś  mailowo lub telefonicznie zawiadomił pracodawce o przyczynie nieobecności w pracy.
Gdy jednak zdarzy się, że w systemie nie będzie informacji dla pracodawcy – złóż oświadczenie o przebywaniu na kwarantannie. Masz na to 3 dni od zakończenia kwarantanny.
Oświadczenie powinno zawierać kilka niezbędnych informacji:
1.      Twoje dane osobowe (imię i nazwisko, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego lub paszportu),
2.      Dzień rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dzień jej zakończenia,
3.      Twój podpis.

Jeśli nie masz objawów, zakończysz kwarantannę po 10 dniach
Po 10 dniach, w sytuacji braku objawów, Twoja kwarantanna jest zakończona. Możesz upewnić się o tym, sprawdzając informacje na Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl).
Pamiętaj! Obserwuj swoje samopoczucie. Jeśli poczujesz się gorzej i będziesz miał objawy COVID-19 – zadzwoń do lekarza pierwszego kontaktu. On oceni stan Twojego zdrowia i w razie potrzeby wystawi skierowanie na test.

Skierowanie na test
Zlecenie testu przez lekarza POZ zmieni Twoją sytuację. Negatywny wynik automatycznie kończy kwarantannę. Pozytywny oznacza zakażenie i izolację. W tej sytuacji Twoi współdomownicy zostaną poddani kwarantannie.

 

×