Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Jarocinie

Dodano 16 maja 2014, wpis archiwalny Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Jarocinie

XIV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pt.: „Rok 2014 rokiem czytelnictwa” przeznaczony był dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim reprezentujących gimnazja specjalne z Wrześni, Środy Wlkp., Poznania i Jarocina. Każdą szkołę reprezentowało maksymalnie dwóch uczestników wybranych w drodze eliminacji szkolnych. Zadaniem każdego uczestnika była recytacja dwóch wierszy. Pierwszy to „Czytanie” Marii Konopnickiej. Nauczyciel prowadzący, znając możliwości odbioru utworu poetyckiego przez swoich podopiecznych, sam decydował o wyborze drugiego utworu. Ocenie jury podlegało: opanowanie płynnej recytacji, interpretacja utworu, kultura słowa, użycie środków pozasłownych (kostiumy, scenografia, kompozycja sceniczna) oraz ogólny wyraz artystyczny. W oczekiwaniu na werdykt jury gimnazjaliści wzięli udział w spotkaniu z Reginą Gruchalską, nauczycielką z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie, autorką wierszy dla dzieci. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali książki z dedykacją i autografem gościa.

Zdaniem jury bezkonkurencyjna okazała się uczennica z Zespołu Szkół Specjalnych we Wrześni – Sylwia Andrzejewska, która zachwyciła widzów  scenografią i kostiumami, a przede wszystkim ciekawą interpretacją wierszy: „Czytanie” i „Małpa w kąpieli” A. Fredro. Miejsce II zajął Damian Sławiński z Zespołu Szkół Specjalnych w Poznaniu, który recytował wiersz J. Tuwima „Pan Hilary” używając gwary,  a miejsce III - Monika Patoka z Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie. Fundatorem nagród dla uczestników konkursu było Starostwo Powiatowe w Jarocinie.