Napoleon z wizytą w Żerkowie

Dodano 20 czerwca 2013, wpis archiwalny

Miłośnicy jazdy na rowerze wyruszyli na trasę łączącą miejsca związane z epoką napoleońską. Rowerzystom na starcie w Winnej Górze towarzyszyli starosta średzki Piotr Pawlicki i wicestarosta jarociński Mirosław Drzazga. W peletonie wystartowali m.in. Przemysław Musielak – członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego i skarbnik powiatu - Jacek Jędrzejak. Tuż przed wyjazdem uczestnicy wyprawy zwiedzili muzeum w pałacu będącym niegdyś własnością Gen. Dąbrowskiego. Duktami leśnymi dojechali do Orzechowa. Niestety atrakcja, jaką miała być tamtejsza przeprawa promowa zastąpiona została transportem samochodowym do Dębna, gdyż z uwagi na wysoki stan wody w Warcie wstrzymano funkcjonowanie wszystkich przepraw promowych. Po drugiej stronie Warty znów na rowerach uczestnicy rajdu ruszyli w kierunku Śmiełowa, gdzie w trakcie postoju zwiedzili Muzeum Adama Mickiewicza. Ostatnia prosta doprowadziła ponad 100 uczestników rowerowej wyprawy na żerkowski stadion. Wszyscy dzielnie pokonali całą lub część wyznaczonej trasy. Największe brawa otrzymali jednak rowerzyści reprezentujący powiat kościański, którzy nie tylko pokonali całą trasę, ale również na jej start przyjechali na rowerach, łącznie zatem pokonali ponad 90 kilometrów.

Na żerkowskim stadionie rowerzystów powitały dzieci z żerkowskiej szkoły i przedszkola, które w towarzystwie tancerzy zespołu Żeńcy Wielkopolscy zatańczyły poloneza. Niemałego „rumoru” narobiło ponad 200 dzieci, które na miejsce imprezy przyszły w korowodzie małych doboszy wyposażonych w bębenki i czapki napoleońskie. Na scenie wystąpiły m.in.: uczennice jarocińskiego „ogólniaka” specjalizujące się w piosence francuskiej, przedszkolaki z Żerkowa, uczniowie żerkowskiej podstawówki oraz członkowie chórów Barwickiego i Złota Jesień oraz zespół wokalny „Babie lato”. Nie zabrakło również huku wystrzałów w trakcie pokazów grupy rekonstrukcyjnej. Miłośnicy smacznych słodkości mogli skosztować francuskich rogalików, które serwowały członkinie aż 7 kół gospodyń wiejskich.

Nie zapomniano także o atrakcjach dla dzieci. Były dmuchane zamki, trampoliny i ogromne Wesołe Miasteczko. Na piknikowej Strzelnicy Bractwa Kurkowego, można było sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie w turnieju o Tarczę Napoleońską.

Przed liczną publicznością wystąpiły „Dzieci Jarocina” - międzypokoleniowy zespół  z rockowym repertuarem znanym z jarocińskich festiwali oraz grupa „Niewinni”.

Zwieńczeniem pikniku był koncert zespołu Afromental, na który do Żerkowa zjechało kilka tysięcy osób.

Głównym organizatorem imprezy był Powiat Jarociński, wspierany przez Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne i Powiat Średzki.

zobacz zdjęcia