« powrót 01 sierpnia 2017

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego photo

1 sierpnia 2017, w 73-ą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – Starosta Jarociński, Teodor Grobelny razem z przedstawicielami władz powiatowych oraz dyrekcji LO w Jarocinie – złożył symboliczną wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą absolwentów jarocińskiej szkoły, którzy polegli w Powstaniu Warszawskim.

Dzień pierwszego sierpnia jest oficjalnie Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego od październiku 2009 roku, a samo święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. „Chcieliśmy oddać hołd Tym, którzy w obronie Państwa Polskiego, walczyli z bronią w ręku o wyzwolenie Ojczyzny przelewając swoją krew i oddając swoje życie za wolność swojego kraju. Powstańcy walczyli o lepszą wolną Polskę dla kolejnych pokoleń Polaków.. Polskę, nad którą nie będzie wisiało widmo żadnej okupacji. Teraz składając kwiaty pod tablicą pamięci, chcemy w ten symboliczny sposób pokazać, że pamiętamy i pamiętać zawsze będziemy o bohaterach Powstania Warszawskiego. I chociaż w taki sposób możemy spłacać swój ogromny dług wdzięczności” – mówi Starosta Teodor Grobelny.

Czytaj również: