Niedźwiady pozbyły się odpadów niebezpiecznych

Dodano 09 grudnia 2009, wpis archiwalny

Składowiska dla najbardziej niebezpiecznych substancji nazywane są mogilnikami. Są to miejsca wyznaczone do stałego przechowywania nierozkładalnych odpadów, w szczególności środków ochrony roślin, skażonych opakowań itp. Najczęściej mogilniki występują w postaci betonowych magazynów. Od wielu lat takie składowisko znajdowało się w gminie Jaraczewo, w miejscowości Niedźwiady.

Likwidacja mogilnika w Niedźwiadach realizowana była w ramach II i III etapu przedsięwzięcia p.n. „Likwidacja mogilników na terenie Województwa Wielkopolskiego”.

{mosimage}Pierwszą część prac wykonano pod koniec 2006 roku. Usunięto wówczas przeterminowane środki ochrony roślin wraz z ich opakowaniami - stalowymi beczkami. Łącznie wydobyto ponad 80 ton przeterminowanych środków, które przetransportowane zostały do spalarni odpadów niebezpiecznych w Dąbrowie Górniczej. W dalszym etapie prac, realizowanych w tym roku nastąpiła całkowita likwidacja mogilnika oraz rekultywacja terenu poprzez jego zadrzewienie. Wykonawcą robót, wyłonionym w trybie przetargu, było konsorcjum firm SEGI-AT Sp. z o.o. z Warszawy oraz Hydrogeotechnika Sp. z o.o. z Kielc.

Przedsięwzięcie, które kosztowało łącznie ponad 2 mln zł sfinansowane zostało ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, przy 5 % udziale Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Jarocinie – ponad 120 tys. zł.

{mosimage}Komisyjny odbiór zadania, w którym uczestniczyła m.in. Krystyna Poślednia – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz starosta Stanisław Martuzalski odbył się 9 grudnia tego roku.