BIP
« powrót 03 marca 2017

Oddali cześć Generałowi

Oddali cześć Generałowi photo

W 57. rocznicę śmierci pierwszego przywódcy powstania wielkopolskiego, gen. Stanisława Taczaka, wicestarosta Mirosław Drzazga, członek zarządu Zbigniew Kuzdżał oraz rady Przemysław Franczak, w imieniu samorządowców Powiatu Jarocińskiego, złożyli kwiaty pod pomnikiem w Mieszkowie.

W uroczystości zorganizowanej przez Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz przedstawiciele lokalnej społeczności. Pod pomnikiem swojego Patrona nie zabrakło również uczniów Szkoły Podstawowej w Mieszkowie oraz dowódcy i żołnierzy z 16. jarocińskiego batalionu remontu lotnisk. Delegacje złożyły  hołd Generałowi zapalając znicze i składając wiązanki kwiatów.

Stanisław Taczak urodził się 8.04.1874 roku w Mieszkowie. Z uznaniem odnosił się do starań marsz. Józefa Piłsudskiego o stworzeniu Wojska Polskiego, od kwietnia 1917 roku aktywnie współtworzył Polską Siłę Zbrojną.  27 grudnia 1918 stanął na czele powstania wielkopolskiego jako pierwszy dowódca. Piastował również szereg funkcji związanych między innymi z logistyką armii, był też generałem brygady Wojska Polskiego. Generał zmarł 2 marca 1960 w Malborku.

« powrót Drukuj

Czytaj również: