otwórz widżet facebooka

Odznaczenie dla frywolitkarki z Jarocina

Dodano 07 lutego 2011, wpis archiwalny

   



     Eugenia Wieczorek promuje koronkę frywolitkę nie tylko w Jarocinie i regionie, ale w całej Polsce i poza jej granicami. Z olbrzymią pasją i zaangażowaniem już nieprzerwanie od trzydziestu jeden lat tworzy koronki o misternych wzorach, które zawsze wzbudzają zachwyt. Koronkę frywolitkę na tak wysokim poziomie wykonuje niewiele osób w Polsce. Jej prace można podziwiać na wielu wystawach, targach i w muzeach w całym kraj.   

{mosimage}

     Obdarzona niezwykłą wyobraźnią i smakiem jarocińska koronczarka sama projektuje swoje wzory, zapamiętuje je bez rysowania na papierze, a następnie dzieli się z innymi swoją twórczością. Rodzinne zdolności plastyczne odziedziczyła po matce i przekazała je dalej młodszemu pokoleniu. Na każdym jarmarku, targach, warsztatach i na wszelkiego typu pokazach ma wielu uczniów. Tylko jednak nieliczni obdarzeni wielką cierpliwością i wytrwałością, są w stanie nauczyć się, tej wcale niełatwej sztuki. A do osiągnięcia mistrzostwa potrzeba wielu lat ciężkiej i wytrwałej pracy, niezwykłej dokładności i cierpliwości. 

 {mosimage}

     Frywolitka to koronka wykonywana przy pomocy czółenka, stąd jej druga nazwa - koronka czółenkowa. Korzenie tej koronki sięgają starożytności. W Polsce jest znana od 200 lat, a dotarła do nas z Europy Zachodniej za pośrednictwem zakonnic, które udostępniały ją w szkołach przyklasztornych swym uczennicom. Do chwili obecnej cieszy się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem i to nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W samej Wielkopolsce była obecna od wielu dziesiątek lat.


{mosimage}      Eugenia Wieczorek zadebiutowała wystawą indywidualną w Muzeum Regionalnym w Jarocinie w 1992 r., następnie taką wystawę zorganizowało Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu w 2005 r. Po drodze było wiele mniejszych wystaw oraz spotkań autorskich. Ponadto prace pani Eugenii biorą udział wystawach zbiorowych w całej Polsce. Jej prace znajdują się w wielu muzeach: Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Regionalnym w Jarocinie, w Muzeum w Szreniawie, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze, Muzeum Pisanki w Ciechanowcu i wielu innych. Już w 1984 r. pierwsze prace pani Eugenii Wieczorek znalazły się Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Są także w Prywatnym Muzeum Państwa Kamieniarzów w Koniakowie!

     Tytuł twórcy ludowego uzyskała już w latach 80 – tych. Pani Eugenia działa społecznie od wielu lat w Zarządzie Wielkopolskiego Oddziału STL w Poznaniu. Na corocznych wystawach w Jarocinie w lipcu można także obejrzeć jej prace. Sukcesów odniosła wiele. Z ostatnich należy wymienić: II Nagrodę w konkursie „Nitką malowane” w Warszawie, III Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie „Z nitki i gliny” w Częstochowie organizowanym przez Muzeum Częstochowskie (w obu tych konkursach była jedyną nagrodzoną Wielkopolanką), II Nagrodę na Międzynarodowych Targach Poznańskich, Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie „A to polskie właśnie” w Lublinie. W 2009r. w Kazimierzu Dolnym na Targach Sztuki Ludowej została wyróżniona nagrodą „Za najlepsze prace eksponowane na stoisku” (i nie była to nagroda jednorazowa, powtarzała się w kilku latach późniejszych). Było ich znacznie więcej, ale nie sposób tu wymienić wszystkich.

     Do największych sukcesów koronczarki z Jarocina należą medale i odznaczenia: 2008 r. za sukcesy artystyczne srebrny medal „Zasłużony dla Cepelii”, 2009 r. medal okolicznościowy z okazji 60-lecia Jubileuszu Cepelii, 7 września 2010r. za zasługi dla kultury ludowej „Srebrny Krzyż Zasługi” przyznany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego (wręczony w styczniu 2011r.).

     Koronczarka chętnie uczestniczy w programach edukacyjnych z dziedziny sztuki ludowej, propagując frywolitkę wśród młodego pokolenia i osób starszych. Z wielkim zapałem przekazuje swą pasję innym. Swoim ciepłem i promiennym uśmiechem przyciąga wszystkich. To godna podziwu postawa i dowód na to, że nasza tradycja nie zaginie, jeśli tylko o to zadbamy.   


(b.a)

 

×