Ogólnopolskie Seminarium Metodyczne w Rokosowie

Dodano 18 maja 2005, wpis archiwalny Realizatorem Seminarium - na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu i przy współorganizacji Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz Starostwa Powiatowego w Jarocinie był Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Cerekwicy.

W seminarium uczestniczyli pedagodzy, psycholodzy i dyrektorzy młodzieżowych ośrodków wychowawczych oraz wizytatorzy kuratoriów oświaty z całego kraju. Spotkanie miało charakter roboczy oparty o wykłady, wystąpienia, panele dyskusyjne i zajęcia warsztatowe.

Obecna była dyrektor departamentu wychowania i resocjalizacji MENiS pani Elżbieta Matejka oraz główny wizytator pani Teresa Kaniowska, jak również przedstawiciele Pracowni Resocjalizacji Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie. Wykłady wygłosili m.in. dziekan wydziału nauk edukacyjnych, kierownik Zakładu Resocjalizacji UAM w Poznaniu prof. dr hab. Wiesław Ambrozik oraz kierownik Zakładu Promocji Zdrowia i Psychoterapii UAM - znany psycholog i seksuolog prof. dr hab. Lechosław Gapik.

Wśród zaproszonych gości byli też m.in. Wicestarosta pani Jolanta Mejzińska, Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. Uzależnień w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu pani dr Teresa Kobrzyńska oraz Dyrektor Marketingu Oświatowego i Innowacji Edukacyjnych w Departamencie Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu pan Zygmunt Sobczyński.

W trakcie Seminarium zostały omówione i opracowane nowe formy rozwiązań metodycznych w pracy z dziewczętami w placówkach resocjalizacyjnych podległych MENiS.

MOW w Cerekwicy zgłosił nowatorski projekt dotyczący przekształcenia tej placówki w zespół placówek opiekuńczo-wychowawczych ukierunkowanych na pracę z dziewczętami w ciąży i okresie poporodowym, aby mogły one zarówno kontynuować naukę jak i sprawować opiekę nad swoimi małymi dziećmi. Byłaby to jedyna tego rodzaju placówka na terenie kraju. Projekt spotkał się z wysoką aprobatą ze strony Departamentu Wychowania i Resocjalizacji MENiS.