otwórz widżet facebooka

Podatnicy utracą prawo korygowania VAT

Dodano 05 sierpnia 2005, wpis archiwalny Podatnik nie będzie mógł zrobić korekty, nawet jeśli sam odkryje błąd i będzie chciał odzyskać nadpłacone pieniądze - twierdzą eksperci. Zakaz korygowania VAT brzmi absurdalnie, ale "poprawione" przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

Załóżmy, że po 1 września w naszej firmie zjawia się kontrola podatkowa. Urząd skarbowy zajmuje się m.in. rozliczeniem VAT. Kontrolerom nie udaje się jednak znaleźć żadnych błędów i kontrola się kończy. Nie zostaje też wszczęte postępowanie podatkowe. Wydawałoby się, że nie ma powodów do zmartwień. Niestety, to tylko pozory. Jeśli po jakimś czasie sami odkryjemy błąd w rozliczeniu VAT, którego w trakcie kontroli nie odkrył fiskus, nic nie będziemy mogli zrobić.

Brzmi nieprawdopodobnie? Niestety, tak będzie. Ustawodawca, poprawiając przepisy Ordynacji podatkowej, zafundował podatnikom VAT ograniczenie jednego z podstawowych uprawnień, jakim jest korygowanie podatku. Wszystko za sprawą nowego paragrafu, dodanego do znowelizowanych przepisów dotyczących korekty deklaracji.

Wynika z niego jednoznacznie zakaz korekty VAT po zakończeniu kontroli podatkowej. Podatnik może wprawdzie skorygować deklarację po zakończeniu postępowania podatkowego, ale co ma zrobić, jeśli takie postępowanie nie zostanie wszczęte, a w firmie została przeprowadzona kontrola podatkowa? Uregulowanie to godzi w jedno z podstawowych uprawnień podatników. To krok wstecz w stosunku do obowiązującej dziś regulacji - podkreślają eksperci.
×