otwórz widżet facebooka

Pomogą w kryzysie

Dodano 31 stycznia 2008, wpis archiwalny

    Prowadzenie ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie a także prowadzenie ośrodków interwencji kryzysowej jest jednym z zadań własnych powiatu. Mimo, że Ośrodek rozpoczął działalność pod koniec ubiegłego roku, pomoc osobom dotkniętym kryzysem życiowym realizowana była przez nas od 7 lat – mówi Przemysław Masłowski, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie. Te działania spowodowały, że z roku na rok zwiększa się świadomość społeczeństwa i ilość osób zgłaszających się o pomoc do Ośrodka - dodaje. Przypadki dotyczą przede wszystkim kryzysów rodzinnych, małżeńskich, kryzysów jednostkowych wynikających z zaburzeń psychicznych, problemu alkoholizmu i innych uzależnień. Pomoc można uzyskać także w przypadku kryzysu związanego z utratą bliskiej osoby, próby samobójczej, sytuacją żałoby.

    W przyszłości Ośrodek pragnie umożliwić uczestnictwo w grupach wsparcia osobom doznającym przemocy, a dla dzieci zorganizować zajęcia na czas pobytu kobiet-matek w grupie wsparcia. Udział w takich spotkaniach pozwala kobiecie wyjść z izolacji, w której tkwiła niekiedy przez wiele lat. Dzięki grupie wsparcia kobiety uczą się brania odpowiedzialności za siebie, uwalniają się z poczucia winy, uczą się koncentrować na sobie i na swojej zmianie wewnętrznej, nawiązują nowe znajomości, przestają czuć się osamotnione, zdobywają nowe umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzięki temu czują się wolne i zdolne do podejmowania własnych decyzji, gdyż niejednokrotnie zastraszane przez partnera nie miały możliwości samodzielnie decydować o wielu sprawach – mówi kierownik PCPR. Czasami konieczne jest udzielenie schronienia osobom doznającym przemocy tzw. „gorącej”. Wtedy Ośrodek we współpracy z hostelem przy Domu Dziecka w Górze kieruje osoby do miejsc całodobowych, monitorując cały czas ich sytuację i pracując wspólnie z nimi.

    Ośrodek Interwencji Kryzysowej zamierza realizować także program korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Praca ze sprawcą może być prowadzona np. w przypadku nałożenia na niego przez sąd, obowiązku uczestniczenia w realizacji takiego programu.

    W Ośrodku Interwencji Kryzysowej działa także zespół interdyscyplinarny powoływany w przypadku trudnej sytuacji kryzysowej. Zespół zostaje uruchamiany w momencie zaistnienie konkretnego problemu, który trzeba jak najszybciej rozwiązać, by pomóc osobom w trudnej sytuacji – mówi kierownik PCPR. Członkowie zespołu to profesjonaliści reprezentujący różne instytucje, które ściśle ze sobą współpracują. Żaden pojedynczy specjalista ani samoistna instytucja nie jest w stanie zareagować właściwie na każdorazowe doniesienie o znęcaniu się nad członkiem rodziny – podkreśla P.Masłowski. Powołanie zespołu wnosi pełne uczestnictwo, wiedzę, umiejętności wszystkich instytucji, które w sposób spójny i szybki zareagują w sytuacji wystąpienia problemu. Niejednokrotnie brak integracji działań prowadzi do wycofania się ofiary i utwierdza sprawcę w przekonaniu o bezkarności stosowanych zachowań przemocowych. Dlatego ściśle współpracujemy z policją, sądem, prokuraturą, ośrodkami pomocy społecznej i innymi instytucjami, które służą pomocą ludziom w potrzebie – mówi P. Masłowski.


Ośrodek Interwencji Kryzysowej:
- udziela informacji o prawach i uprawnieniach,
- zapewnia ofiarom przemocy bezpieczne schronienie,
- udziela poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego, prawnego
- opracowuje i realizuje programy korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie
- udziela konsultacji w zakresie uzależnień
- opracowuje i realizuje program ochrony ofiar przemocy
- prowadzi grupy wsparcia dla ofiar przemocy
- pracuje z rodzinami w sytuacji kryzysu
-współpracuje z sądem, policją, organizacjami społecznymi i innymi instytucjami w zakresie pomagania rodzinie
- tworzy system przeciwdziałania przemocy w rodzinie
- prowadzi terapię indywidualną, małżeńską, rodzinną
- informuje społeczeństwo o problemach przemocy poprzez szkolenia, ulotki, konferencje itd.
- powołuje zespoły interdyscyplinarne
- prowadzi Niebieski pokój udostępniany sądowi i Policji dla celów przesłuchań


{mosimage}Od 1 października 2007r. Ośrodek Interwencji Kryzysowej rozpoczął działalność jako nowy dział Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie w dwóch pomieszczeniach na ul. Szubianki 21, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 -15.30 oraz pełniąc dyżury popołudniowe w godzinach 16.00-19.00.


×