Posiedzenie Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego

Dodano 21 września 2005, wpis archiwalny Posiedzenie zwołano w związku z informacją Głównego Lekarza Weterynarii odnośnie wystąpienia na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz Kazachstanu wysoce zjadliwych ognisk ptasiej grypy oraz możliwości migracji zarażonych nią ptaków przez obszar Polski lub na terytorium kraju.

Przygotowanie służb i inspekcji na terenie powiatu do przeciwdziałania ewentualnemu wystąpieniu choroby ptasiej grypy było tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego. W czasie spotkania omówiono działania profilaktyczne, jakie należy podejmować celem minimalizacji ryzyka wystąpienia choroby, a także zadania, jakie są przewidziane do realizacji dla poszczególnych służb, straży i inspekcji oraz samorządu lokalnego w przypadku wystąpienia ptasiej grypy.

Na terenie powiatu nie ma dużych zakładów drobiarskich, jednak w ramach działań profilaktycznych służby weterynaryjne objęły stałym nadzorem fermy drobiu, w których przebywa łącznie ok. 260 000 ptaków. Służba weterynaryjna wydała zalecenia właścicielom ferm m. in. dot. izolowanie stad od osób postronnych i ptactwa wolno żyjącego oraz przygotowanie odpowiedniej ilości środków dezynfekujących. Wg przedstawiciela służb weterynaryjnych na terenie powiatu nie ma realnego zagrożenia tym wirusem.

Zespół uzgodnił, że wystąpi do Burmistrzów, Wójtów gmin powiatu jarocińskiego z prośbą o pomoc w przekazaniu ulotki informacyjnej mieszkańcom za pośrednictwem Sołtysów. Ulotka zawiera najistotniejsze informacje o chorobie, jej objawach i sposobach przeciwdziałania. Zalecenia zostały opracowane przez Głównego Lekarza Weterynarii.

"Wytyczne dla rolników utrzymujących drób" (132.77 KB)