Powiat i gmina zabiegają o łącznik

Dodano 29 września 2015, wpis archiwalny Powiat i gmina zabiegają o łącznik

Niestety wielu kierowcom Jarocin kojarzy się  przede wszystkim z zakorkowanym miastem. Jedynym rozwiązaniem problemu jest budowa obwodnicy Jarocina  i miniobwodnicy łączącej drogę krajową 11 i 12 oraz 15. Budowy tej drugiej podjęły się jarocińskie samorządy gminny i powiatowy.

Koncepcję budowy łącznika starosta Bartosz Walczak wraz z burmistrzem Adamem Pawlickim omawiali na spotkaniu z Dyrektorem Oddziału GDDKiA w Poznaniu. Uznano wówczas, że budowa łącznika w dużym stopniu poprawi układ komunikacyjny Jarocina, wyprowadzi ruch tranzytowy z terenu zabudowanego i zmniejszy emisję hałasu i spalin do atmosfery.

Zaplanowano trzy koncepcje przebiegu nowej drogi. Wybrano najkrótszą, najtańszą i przede wszystkim bezpośrednio łączącą z ulicą Powstańców Wielkopolskich, gdzie przez wyremontowane wiadukty wyprowadzony został  ruch z krajowej 15 informuje burmistrz Adam Pawlicki.

Obecnie prowadzone są uzgodnienia z PKP dotyczące konieczności budowy wiaduktu drogowego nad linią kolejową Jarocin – Kąkolewo. Jest to niezbędny element do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia w celu wybrania wykonawcy projektu. Czekamy również na decyzję środowiskową Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu – o przebiegu prowadzonych działań mówi starosta Bartosz Walczak.

Powiat wystąpił także do Marszałka Województwa Wielkopolskiego z propozycją budowy łącznika przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i nadanie mu kategorii drogi wojewódzkiej. Realizacja inwestycji przez Samorząd Województwa przede wszystkim umożliwiłaby ubieganie się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Powiat oraz Gmina Jarocin zadeklarowały pomoc finansową w wysokości 1/3 wkładu własnego w realizacji inwestycji przez każdą ze stron.

Zdjęcie: Temat budowy łącznika dróg nr 11 i 12 poruszany był także na wrześniowym spotkaniu starosty z burmistrzami i wójtami z terenu powiatu jarocińskiego.