otwórz widżet facebooka

Powódź pod kontrolą

Dodano 10 lutego 2010, wpis archiwalny

Aktualny stan hydrologiczno-meteorologiczny na terenie województwa wielkopolskiego oraz prognoza sytuacji powodziowej na najbliższy okres nie daje powodów do niepokoju. Musimy jednak być przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze – podkreśla wicestarosta Musielak. Nasze służby są przygotowane do reagowania w sytuacji wystąpienia ewentualnego zagrożenia powodziowego – dodaje wicestarosta.

Zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2007r. o zarządzaniu kryzysowym w powiecie jarocińskim funkcjonuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie. Jednym z jego zadań jest monitoring stanu wód w powiecie. Odbywa się to przy współpracy z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Działające całodobowo PCZK zabezpiecza przyjmowanie ostrzeżeń, prognoz i komunikatów. Ponadto PCZK prowadzi monitoring sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej na podstawie informacji uzyskiwanych od powiatowych służb, straży i inspekcji, informacji przekazywanych przez jednostki samorządu terytorialnego ościennych powiatów, informacji przekazywanych przez środki masowego przekazu oraz informacji uzyskiwanych z przeglądu prognoz meteorologicznych.

W ramach działań PCZK opracowana została informacja o aktualnej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej na terenie powiatu jarocińskiego, którą przekazałem wojewodzie – mówi wicestarosta Musielak.

Z raportu wynika, że w powiecie jarocińskim największe zagrożenie zalania wodami powodziowymi występuje na znacznym obszarze gminy Żerków w rejonie tzw. „żerkowskiego węzła hydrograficznego” u zbiegu rzek Prosna, Lutynia i Warta. Teren gminy Żerków jest dobrze zabezpieczony dzięki wałom przeciwpowodziowym. Uszczelnienia wymaga odcinek wałów przy rzece Prośnie na odcinku 8,250 km. Inwestycja ta planowana jest do wykonania w 2010 roku.

Na terenie gminy Jarocin, na 8 kilometrowym odcinku rzeki Lutynia stwierdzono około 25 powalonych przez bobry drzew. Taka sytuacja w perspektywie gwałtownych roztopów zalegającego śniegu może doprowadzić do powstania niebezpiecznych dla mieszkańców podtopień. Urząd Miejski w Jarocinie zwrócił się z wnioskiem o podjęcie zdecydowanych działań w celu usunięcia powalonych drzew do Inspektoratu w Jarocinie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Gminie Jaraczewo nie zagraża wystąpienia sytuacji powodziowej. Najważniejszym ciekiem tego terenu jest rzeka Obra. Ewentualne podtopienia mogą wystąpić jedynie na łąkach w miejscowościach: Panienka, Góra, Gola, Jaraczewo, Niedźwiady. Nie stanowią one jednak zagrożenia dla mieszkańców tych miejscowości.

Opierając się na raporcie, także na terenie gminy Kotlin nie powinno dojść do zalania budynków lub posesji. Przewiduje się jednak wystąpienie okresowego zalania łąk i terenów rolnych wzdłuż cieków wodnych: Lutynia, Kotlinka, Lubianka.

Po ostatnich opadach śniegu na terenie całej Wielkopolski wystąpiły zakłócenia w komunikacji drogowej, jednakże są one na bieżąco usuwane i ciągi drogowe mające znaczenie dla transportu publicznego są udrożnione. Administratorzy budynków wielkopowierzchniowych są zobowiązani do usunięcia śniegu z dachów, o czym przypominają komunikaty służb zarządzania kryzysowego.

×