otwórz widżet facebooka

Powstańcy Wielkopolscy z Wilkowyi

Dodano 16 lutego 2009, wpis archiwalny


{mosimage}Odsłonięcie czterech tablic z nazwiskami 89 Powstańców Wielkopolskich z terenu parafii Wilkowyja poprzedziła msza św. w ich intencji. Z pomysłem ufundowania tablicy wystąpiło stowarzyszenie „Wilkowyja nad Lutynią”. Członkowie organizacji stworzyli specjalny projekt polegający m.in. na zbieraniu informacji o uczestnikach działań powstańczych. Inicjatywa została pozytywnie rozpatrzona przez Powiat Jarociński, który zdecydował się dofinansować część prac związanych z ożywieniem pamięci o lokalnych bohaterach. Tworzenie listy powstańców nie było łatwym zadaniem, ze względu na czas, jaki upłynął od tych pamiętnych wydarzeń – mówi Maria Grzelak prezes stowarzyszenia „Wilkowyja nad Lutynią”. Jednak przy współpracy Starostwa Powiatowego w Jarocinie, Urzędu Miejskiego w Jarocinie, Towarzystwa Pamięci Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Jarocinie, proboszcza parafii Wilkowyja, ks. Tadeusza Malchrowicza, Jana Jajora, Janiny Grali, Anny Pawlickiej oraz mieszkańców, udało się zebrać nazwiska walczących – dodaje.

{mosimage}Po odsłonięciu i poświęceniu tablic goście przemaszerowali do szkoły, gdzie odbyły dalsze uroczystości związane z dniem Patrona. Tam włodarze powiatu i gminy wręczyli nagrody laureatom kuratoryjnego projektu „Śladami Powstania Wielkopolskiego”, w którym wzięli udział uczniowie zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Wspaniała akademia przygotowana przez społeczność szkolną połączona została z odsłonięciem repliki pomnika Powstańców Wielkopolskich znajdującego się w Poznaniu. Rzeźby, które znajdują się na pomniku wykonał artysta Wiesław Szlachciak – absolwent szkoły Podstawowej w Wilkowyi.{mosimage}{mosimage}












Rys historyczny

opracowali: Łukasz Piechocki, Maria Grzelak, Tomasz Grzelak

Jarocin zasłynął faktem, iż to właśnie tutaj już z 8 na 9 listopada 1918 roku  doszło do wystąpień rewolucyjnych na terenie koszar. Na czele buntu stanął B. Kirchner. Dzięki jego inicjatywie udało się Polakom opanować nie tylko odwach, ale również ważne obiekty w samym mieście, m.in. pocztę, dworzec, więzienie.

11 listopada 1918 r. powstaje w koszarach polski oddział wojskowy, nad którym dowództwo obejmuje (29 listopada) poproszony o to hrabia Zbigniew Ostroróg – Gorzeński. W majątku hrabiego w Tarcach odbywały się szkolenia wojskowe ochotników. W momencie wybuchu powstania liczna żołnierzy wynosiła ok. 600.

Zbigniew Ostroróg – Gorzeński nie tylko ufundował sztandar dla swojego oddziału, ale także w znacznej części pokrywał koszty wiążące się z wypłacaniem żołdu oraz aprowizacją.

27.12.1918 r. Zbigniew Ostroróg – Gorzeński przebywał w Poznaniu z okazji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego i dlatego też telefonicznie poinformował o wybuchu powstania i wydał rozkaz postawienia oddziału jarocińskiego w stan pogotowia. Pierwszym zadaniem żołnierzy było zabezpieczenie fragmentu trasy przejazdu Paderewskiego z Poznania do Warszawy.

Warto zauważyć, że oprócz pomocy udzielonej przez Jarociniaków w walkach o Ostrów Wielkopolski, Krotoszyn i Zduny, brali oni udział w działaniach na wszystkich frontach Powstania Wielkopolskiego. Byli m.in. pod: Nakłem, Mroczą, Ślesinem, Szubinem, Nowym Dworem, Miejską Górką czy Rawiczem.

7 stycznia 1919r. z rozkazu majora Stanisława Taczaka, ppor. Zbigniew Ostroróg – Gorzeński zostaje mianowany dowódcą VI Okręgu Wojskowego z siedzibą sztabu w Jarocinie, a w czerwcu tego roku otrzymuje awans na kapitana.

×