RIO oddaliło skargę komisji rewizyjnej

Dodano 16 lipca 2013, wpis archiwalny

Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Jarocińskiego przegłosowała wniosek o nieudzielenie Zarządowi Powiatu w Jarocinie absolutorium. Za przyjęciem takiego wniosku głosowali: Marian Matkowski, Andrzej Dworzyński, Zygmunt Meisnerowski, Benedykt Wróbel, Bogdan Bednarek.

Wniosek Komisji został przesłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej – najważniejszego dla samorządów organu nadzoru finansowego. RIO wyraziło opinię, że wniosek jest nieuzasadniony. Mimo tego komisja rewizyjna odwołała się od uchwały izby obrachunkowej. 3 lipca Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu oddaliło odwołanie komisji rewizyjnej wskazując, że komisja rewizyjna jako „obligatoryjny, wewnętrzny organ rady powiatu pełni funkcje pomocnicze wobec organu stanowiącego i nie ma wobec niej władczych uprawnień”. Kolegium stwierdziło, że komisji rewizyjnej, jako nie będącej organem powiatu uprawnionym do występowania na zewnątrz, nie przysługuje prawo wniesienia odwołania od opinii składu orzekającego regionalnej izby obrachunkowej. Na uchwałę kolegium nie przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wicestarosta Mirosław Drzazga:

Z przykrością muszę stwierdzić, że mimo uwag zgłaszanych przez pana Starostę Mikołaja Szymczaka i moich, członkowie komisji rewizyjnej złożyli odwołanie na decyzję RIO uznającą wniosek komisji rewizyjnej rady powiatu odnośnie nieudzielenia absolutorium za nieuzasadniony. Komisja uznała uchwałę RIO za niewłaściwą i odwołała się od niej, co świadczy o braku wiedzy, w zakresie uprawnień komisji.

Koniecznym się staje przeprowadzić obowiązkowe szkolenie dla członków komisji rewizyjnej, żeby na przyszłość nie popełniać tak elementarnych błędów, w zakresie takiego ABC,  inaczej mówiąc - elementarza działania komisji.

Nie ukrywam, że dziwi mnie fakt, iż panowie radni Zygmunt Meisnerowski (były przewodniczący Rady Powiatu), Andrzej Dworzyński (były członek zarządu) wykazali się taką niewiedzą. Od takich osób powinniśmy wymagać dużo więcej. W tym przypadku tylko się ośmieszyli. Jak można nie wiedzieć, że organem jest Rada Powiatu, a nie Komisja Rewizyjna i tylko Rada Powiatu może składać odwołania od decyzji RIO.

Stawiam duży minus członkom Komisji Rewizyjnej ze względu na: brak wiedzy, niezgodność działań z planem pracy przyjętym przez Radę Powiatu, brak protokołów z posiedzeń, rażącą niefrasobliwość, w podejmowaniu wniosków i decyzji.