otwórz widżet facebooka

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Dodano 20 grudnia 2011, wpis archiwalny
Wprowadzenie stanu wojennego łączyło się z masowymi aresztowaniami działaczy opozycyjnych. Wśród internowanych byli czołowi działacze „Solidarności”, naukowcy, ludzie kultury i sztuki, nauczyciele. Przez ponad półtora roku nasz naród pozbawiony był większości praw obywatelskich. Wprowadzono ścisłą cenzurę telefoniczną i korespondencyjną oraz godzinę milicyjną. Działalność konspiracyjna i rosnące wsparcie dla NSZZ „Solidarność” nie pozwoliły jednak władzom komunistycznym stłumić dążeń niepodległościowych Polaków.
13. grudnia na jarocińskim rynku zapanowała atmosfera sprzed 30-tu lat. Od rana można było tam spotkać funkcjonariuszy ZOMO oraz żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego ogrzewających się przy koksownikach w sąsiedztwie transportera opancerzonego SKOT. Słup ogłoszeniowy został wyklejony reprintami dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego, odezwą PZPR, SD i PSL do mieszkańców województwa wielkopolskiego, afiszami informującymi o sprzedaży rajstop i pończoch w sklepach WPHW i GS na terenie gminy oraz o reglamentacji sprzedaży masła i tłuszczy roślinnych. Z głośników płynęły dźwięki pieśni bardów „Solidarności” Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego oraz piosenek rockowych, wykonywanych w czasie stanu wojennego i po jego zniesieniu na jarocińskim festiwalu. Na dużym ekranie pojawiał się gen. Wojciech Jaruzelski  mówiący „Obywatelki i obywatele!...”. Mieszkańcy bardzo licznie uczestniczyli we mszy św. w intencji ofiar stanu wojennego odprawionej w kościele pw. św. Marcina.
Delegacje władz samorządowych w rocznicę wydarzeń sprzed 30. lat złożyły kwiaty pod pomnikiem „Solidarności” przy ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.
×