« powrót 03 czerwca 2019

ŚLADAMI 2. KORPUSU POLSKIEGO

ŚLADAMI 2. KORPUSU POLSKIEGO  photo

POWIAT JAROCIŃSKI

ŚLADAMI 2. KORPUSU POLSKIEGO - WYJAZD PAMIĘCI NA MONTE CASSINO

Wyjazd uczniów LO został zorganizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Ten 10-dniowy Wyjazd Pamięci przeznaczony był dla członków rodzin walczących pod Monte Cassino, potomków ofiar obozów koncentracyjnych i laureatów konkursu „Sztafeta Pamięci-losy mojej rodziny podczas II wojny światowej”.

 

Wśród nagrodzonych znaleźli się trzej uczniowie jarocińskiego liceum: Julia Karcz, Dominika Ignaszak i Kornel Lewandowski wraz z opiekunami, Danutą Durczak- Karlińską i Iwoną Pietras. 

Pierwszym ważnym przystankiem w drodze na uroczystości 75. rocznicy zdobycia Monte Cassino była wizyta w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau, w czasie której towarzyszył polskiej delegacji konsul RP w Monachium p. Marcin Król. Kolejnym punktem podróży było „zawieszone między niebem a ziemią” Sanktuarium Madonna della Corona we Włoszech. Następnie uczestnicy wyjazdu udali się na wzgórze Piedimonte San Germano, gdzie spotkali się z weteranami walk pod Monte Cassino oraz Anną Marią Anders, córką gen. Władysława Andersa.

Kulminacyjnym momentem wyjazdu – dniem pełnym wzruszeń i niesamowitych emocji - był udział w międzynarodowych uroczystościach 75. rocznicy polskiego zwycięstwa na Monte Cassino, w których uczestniczyli prezydenci Polski i Włoch: Andrzej Duda oraz Sergio Mattarella.

Podróżując śladami 2. Korpusu Polskiego uczestnicy wyjazdu odwiedzili polski Cmentarz Wojenny w Loreto, a w drodze powrotnej z Włoch zwiedzili austriacko-niemiecką fabrykę śmierci z okresu II wojny światowej – Zamek Hartheim oraz obozy koncentracyjne na terenie Gusen i Mauthausen w Górnej Austrii.

Ukoronowaniem wyjazdu była wizyta w polskiej ambasadzie w Wiedniu i spotkanie z Panią ambasador Jolantą Różą Kozłowską. 4400 km przebytych w towarzystwie wyjątkowych osób pozostawiło w pamięci uczestników niesamowite przeżycia i wrażenia.

« powrót Drukuj

Czytaj również: