« powrót 05 grudnia 2018

STO LAT TEMU...

STO LAT TEMU... photo

STO LAT TEMU OBRADOWAŁ W POZNANIU POLSKI SEJM DZIELNICOWY Polski Sejm Dzielnicowy obradował w Poznaniu w sali kina „Apollo” w dniach 3-5 grudnia 1918 roku. Do stolicy Wielkopolski przyjechało około 1100 wybranych delegatów. Przeszło połowa z nich pochodziła z Wielkopolski. Wśród delegatów byli przedstawiciele niemalże wszystkich grup społecznych. W tym niezwykle doniosłym i historycznym wydarzeniu brało także udział siedemnastu delegatów - mieszkańców ówczesnego powiatu jarocińskiego.

Mieszkańcy ówczesnego powiatu jarocińskiego biorący udział w Sejmie Dzielnicowym: 

  1. Basiński Franciszek - Jarocin
  2. Broda Michał – Kotlin,
  3. Chojecki Mikołaj - Kiełczewo,
  4. Domagalski B. – Żerków,
  5. ks. Donat Jan – Jarocin,
  6. Dziurdzia Józef – Lisew,
  7. Grabski Władysław – Kurcew,
  8. Grygiel Wojciech – Siedlemin,
  9. ks.  Janke Kazimierz – Kotlin,

10. Kasprzak J. – Jarocin,

11. Krzymiński B. – Kurcewo,

12. Kurczewski Józef – Jaraczewo,

13. ks. Nowak Antoni – Jaraczewo,

14. Przybyła Stefan – Łukaszewo,

15. Sarbinowska Agnieszka – Biesiadowo,

16. Wąsik Tomasz – Lisew,

17. Witczak Władysław – Biesiadowo

Zwołanie Sejmu, przebieg jego obrad oraz podjęte uchwały świadczyły o dużej kulturze politycznej i zmyśle organizacyjnym polskich działaczy patriotycznych w zaborze pruskim, którzy doskonale potrafili wykorzystać ówczesną sytuację w Europie, a szczególnie wydarzenia rewolucyjne w Niemczech i klęskę niemieckiej armii.

Wielkopolanie potrafili mimo wielu  różnic, także światopoglądowych doprowadzić do tego, że Polski Sejm Dzielnicowy mógł zebrać się w Poznaniu legalnie, za zgodą rządu niemieckiego.

Trzeba pamiętać, że kiedy w dawnym Królestwie Polskim rodacy cieszyli się niepodległością, Wielkopolska była wciąż w granicach Rzeszy. Niestety ramy dyskusji podczas tego Sejmu były mocno ograniczone. Sejm ten nie mógł podjąć uchwały w sprawie podstawowej dla wolności Polaków, a mianowicie nie mógł zadecydować o przyłączeniu Wielkopolski oraz innych ziem znajdujących się w zaborze pruskim, do odrodzonego 11 listopada 1918r. państwa polskiego.

 

O tym zdecydował dopiero orężny czyn Powstańców Wielkopolskich i postanowienia traktatu pokojowego z Niemcami, który został podpisany pół roku później 28 czerwca 1919r. w Wersalu.

« powrót Drukuj

Czytaj również: