« powrót 25 września 2018

SZKOŁA IMIENIA POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH 1918/19

SZKOŁA IMIENIA POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH 1918/19 photo

22 września to dzień, na który od dawna czekała cała społeczność szkolna ZSP nr 1 w Jarocinie. Istnieją wydarzenia, które zachowują się w pamięci na zawsze. Dzień nadania Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 imienia Powstańców Wielkopolskich 1918/19 niewątpliwie do takich będzie należał.

Szkoła nosi teraz imię bohaterów, którzy mężnie walczyli, by ich „mała ojczyzna” znalazła się w granicach Polski. To niewątpliwie wzorzec dla wszystkich uczniów ZSP nr 1.

Uroczystość odbyła się pod patronatem prezydenta RP – Andrzeja Dudy, a wśród gości honorowych znaleźli się między innymi: Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Marlena Maląg, Wicewojewoda Wielkopolski; Teodor Grobelny, Starosta Powiatu Jarocińskiego; Mirosław Drzazga. Wicestarosta Powiatu Jarocińskiego; czy Jan Szczerbań, Przewodniczący Rady Powiatu Jarocińskiego.

Nie zabrakło również radnych powiatowych i gminnych, byłych dyrektorów szkoły, a także wielu zacnych gości i przyjaciół szkoły. Po uroczystej mszy świętej, nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy, następnie uczniowie Szkoły przypomnieli zebranym najważniejsze wydarzenia z 1918 roku.

Byliśmy świadkami strajku dzieci w Jarocinie i we Wrześni. Wzięliśmy udział w lekcji religii, kiedy młodzież zbuntowała się przeciwko odmawianiu pacierza w języku niemieckim. Wysłuchaliśmy przemówienia Paderewskiego i wzruszających piosenek przypominających trudne, lecz bohaterskie dni w historii Wielkopolski – mówi Mirosław Drzazga, Wicestarosta odpowiedzialny za sprawy oświatowe w Powiecie Jarocińskim.

Nadanie imienia Szkole było częścią uroczystości rocznicowych z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Czytaj również: