Schetyna przeciął wstęgę w Golinie

Dodano 10 listopada 2009, wpis archiwalny

{mosimage}Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych jest autorskim programem wicepremiera Grzegorza Schetyny, dlatego wśród samorządowców przyjął nazwę „schetynówki”. Program zakłada współfinansowanie inwestycji drogowych przy 50% współfinansowaniu ich z budżetu państwa. W 2008 roku, w ramach programu wicepremiera Schetyny, powiat jarociński realizował dwie inwestycje drogowe: przebudowę ul. Dworcowej w Golinie oraz drogi powiatowej Klęka – Żerków.

Zakończona niedawno przebudowa drogi w Golinie była okazją  do uroczystego zakończenia inwestycji i przecięcia wstęgi przez samego autora programu, dzięki któremu została wykonana. W ramach prac zrealizowanych na ulicy Dworcowej w Golinie wyremontowano 1260 m drogi. Przebudowa obejmowała m.in. poszerzenie jezdni do 6,20 m, wybudowanie prawostronnego chodnika od drogi krajowej nr 15 do ul. Mostowej, przebudowanie istniejącego chodnika lewostronnego oraz parkingów, odwodnienie i oczyszczenie rowów.

{mosimage}Łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 1,3 mln zł. Przedsięwzięcie to powiat jarociński realizował przy współudziale finansowym gminy Jarocin i Zakładu Przemysłu Mięsnego „Biernacki” Sp. z o.o.  50% środków - ponad 560 tys. zł pochodziło z budżetu państwa, powiat przeznaczył ponad 190 tys zł, a gmina Jarocin i ZPM „Biernacki” po 185 tys. zł.

Ulica Dworcowa w Golinie to nie jedyna inwestycja powiatowa realizowana w tym roku dzięki wsparciu Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Kilka miesięcy temu zakończyły się prace związane z przebudową drogi powiatowej Klęka – Żerków. Przedsięwzięcie realizowane było dzięki współpracy czterech samorządów: powiatu jarocińskiego, gminy Żerków, powiatu średzkiego i gminy Nowe Miasto. Przebudowano wówczas ok. 5 kilometrów drogi. Zadanie kosztowało łącznie ponad 2 mln zł, z czego ponad 1 mln zł udało się pozyskać z budżetu państwa, pozostała kwota została podzielona pomiędzy samorządy.

Kolejny wniosek powiatu jarocińskiego ubiegającego się o kontynuację przebudowy następnego odcinka drogi Klęka – Żerków zyskał już pozytywną opinię zajmując wysokie 6 miejsce na liście rankingowej wielkopolskich projektów. Dzięki temu już w przyszłym, roku w miejscowości Chrzan ruszą prace na drodze powiatowej biegnącej w kierunku Żerkowa. Inwestycję oszacowano na blisko 4,5 mln zł. W kolejnym etapie zaplanowano do przebudowy 4,5 km drogi. Przedsięwzięcie realizowane będzie przy współudziale finansowym gminy Żerków, która zadeklarowała partycypację  w wysokości 1,1 mln zł.

{mosimage}Podczas pobytu w Jarocinie parlamentarzyści podkreślali, że powiat jarociński jest modelowym samorządem, wykorzystującym możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na realizację powiatowych inwestycji.

Dla upamiętnienia spotkania w Golinie starosta Stanisław Martuzalski przekazał gościom pamiątkowe serwetki, tzw. „Snutki Golińskie”, a przedszkolaki z Goliny podziękowały wierszem, uśmiechem i bukietem kwiatów.