Spotkanie z przedstawicielami świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej

Dodano 28 listopada 2003, wpis archiwalny Na spotkaniu Zarząd Powiatu, burmistrzowie i wójtowie wypracowali wspólne stanowisko wyrażając swoje zaniepokojenie w zakresie zapewnienia mieszkańcom powiatu podstawowej opieki zdrowotnej po 1 stycznia 2004 roku. Zaapelowali do władz Narodowego Funduszu Zdrowia o pojęcie rozmów z przedstawicielami świadczeniodawców, którzy nie złożyli ofert w celu zmiany warunków oraz zakresu umowy na udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Stanowisko Zarządu Powiatu w Jarocinie, burmistrzów i wójtów gmin w powiecie jarocińskim, na spotkaniu z przedstawicielami świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w siedzibie Starostwa Powiatowego Jarocinie w dniu 26 listopada 2003 roku.

Przedstawiciele władz samorządowych wyrażają swoje zaniepokojenie w zakresie zapewnienia mieszkańcom powiatu jarocińskiego podstawowej opieki zdrowotnej po 1 stycznia 2004 roku w związku z nie złożeniem ofert w postępowaniu konkursowym przez lekarzy rodzinnych.

Apelujemy do władz Narodowego Funduszu Zdrowia do podjęcia rozmów z przedstawicielami świadczeniodawców, którzy nie złożyli ofert w celu zmiany warunków oraz zakresu umowy na udzielanie świadczeń zdrowotnych. Starania te podyktowane są poczuciem głębokiej odpowiedzialności i troską o bezpieczeństwo i jakość świadczeń udzielanych pacjentom podstawowej opieki zdrowotnej.

Stanowisko otrzymali:
  23. Dariusz Strugała - Wójt Jaraczewa
  24. Walenty Kwaśniewski - Wójt Kotlina
  25. Lekarze Rodzinni Powiat Jarocińskiego
Wcześniej Rada Powiatu w Jarocinie przyjęła stanowisko, które zamieszczamy poniżej.

Stanowisko Rady Powiatu w Jarocinie podjęte na sesji w dniu 29 października 2003 roku.

Do Rady Powiatu Jarocińskiego docierają liczne sygnały mieszkańców powiatu dotyczące możliwości pogorszenia poziomu świadczonych usług zarówno przez publiczne jak i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.

Rada Powiatu podziela niepokój wyrażany przez mieszkańców jak też środowiska związane z opieką zdrowotną, który ma swoje źródło w warunkach udzielania świadczeń zdrowotnych na 2004 rok proponowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Brak jednolitych i czytelnych zasad kontraktowania usług medycznych może, zdaniem Rady Powiatu, spowodować realne pogorszenie poziomu świadczeń zdrowotnych i ograniczenie ich dostępności, zwłaszcza w wymiarze organizacyjnym a także finansowym.

Rada Powiatu wyraża kategoryczny sprzeciw wobec perspektywy zmniejszenia zakresu opieki zdrowotnej dla mieszkańców naszego powiatu a w konsekwencji przerzucenia na osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia kosztów leczenia. Tego rodzaju działania naruszają konstytucyjne prawo dostępu ludności do świadczeń zdrowotnych.

Apelujemy do Zarządu Narodowego Funduszu Zdrowia o radykalne przyspieszenie negocjacji ze świadczeniodawcami i zawarcie kontraktów uwzględniających potrzeby i oczekiwania zarówno mieszkańców powiatu jak i środowiska medycznego.