Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego

Dodano 17 grudnia 2003, wpis archiwalny
Stanowisko Starostów Powiatów Wielkopolskich w sprawie sytuacji w służbie zdrowia

Zgromadzeni na posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego starostowie, biorąc pod uwagę fakt, że samorządy powiatowe są odpowiedzialne za funkcjonowanie lecznictwa zamkniętego oświadczają:
  1. Zaproponowane kontrakty przez NFZ na 2004 rok nie zapewniają bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatów Wielkopolski.
  2. Kolejne obniżenie kontraktów spowoduje zwiększenie zadłużenia SP ZOZ-ów, już obecnie generujących długi.
  3. W związku z powyższym domagamy się czytelnego, szczegółowego podziału środków Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, bowiem nie zrozumiałym jest proponowanie szpitalom niższych kontraktów przy jednoczesnym wzroście środków zawartych w planie finansowym na 2004 rok o kwotę ponad 61 min. zł.
Ostrzegamy, że obecny pat negocjacyjny może przerodzić się od 1 stycznia 2004 roku w konflikt społeczny i w konsekwencji w powstanie sytuacji kryzysowej.

Grodzisk Wlkp., 16.12.2003