Starosta spotkał się z wójtami i burmistrzami

Dodano 14 lutego 2013, wpis archiwalny

Inicjatywa utworzenia Jarocińskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego ma na celu przygotowanie się do wykorzystywania funduszy strukturalnych, dostępnych w ramach perspektywy finansowej 2014 – 2020. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło konkurs dla obszarów funkcjonalnych, które mogą się starać o dotacje w wysokości od 400 tysięcy do nawet 3 milionów złotych. To, ile środków będzie do wykorzystania nie jest jeszcze rozstrzygnięte, ale już wiadomo, że największe szanse na pozyskanie pieniędzy będą mieć właśnie obszary funkcjonalne, których przedstawiciele wykażą, że potrzebują środków na realizację celów więcej niż jednego samorządu – przekonywał starosta Szymczak.

Obszar funkcjonalny mogą utworzyć co najmniej dwa sąsiadujące ze sobą samorządy, ale jednym z nich musi być gmina miejska. Pieniądze mogą być wykorzystane na zdiagnozowanie istniejącego potencjału i opracowanie strategii rozwoju całego obszaru oraz przygotowanie dokumentacji technicznych i konkretnych inwestycji, które w przyszłości będą mogły być dofinansowane z nowej perspektywy finansowej.