BIP
« powrót 21 sierpnia 2017

Staże i kursy za pieniądze z funduszy europejskich

Staże i kursy za pieniądze z funduszy europejskich photo

"Projekty były realizowane w Zespołach Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i 2 w Jarocinie oraz w Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach. Staże dla uczniów ruszyły wraz z początkiem wakacji. Swoją pierwszą pracę na stażach odbywają uczniowie wielu kierunków kształcenia. Staże odbywały się w firmach różnych branży, pierwsze zawodowe doświadczenie zdobywają między innymi przyszli mechanicy, elektrycy, kucharze, specjaliści w branży hotelarskiej, fryzjerzy, weterynarze, informatycy, budowlańcy. Takie staże niewątpliwie dają uczniom możliwość zdobycia doświadczenia." - informuje Wicestarosta Mirosław Drzazga.

Celem głównym realizacji projektów jest poprawa zdolności do zatrudnienia uczniów szkół zawodowych w wyniku podniesienia kompetencji zawodowych. W projektach młodzież uzyskuje dodatkowe kwalifikacje uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Łącznie 884 uczniów zdobędzie uprawnienia między innymi w zakresie praw jazdy czy obsługi wózków widłowych. Stażyści uczestniczyć będą także w kursach carvingu, obsługi kas fiskalnych, barmańskim, kelnerskim, wizażu i stylizacji, fotografii, spawania, czy florystycznym. „Uczniowie chętnie korzystają z takiej formy wsparcia, dla wielu z nich to pierwsza praca zarobkowa. Cieszy przede wszystkim to, że nasi uczniowie są bardzo wysoko oceniani przez pracodawców i wielu z nich, już teraz deklaruje zatrudnianie naszych absolwentów” – mówi Marek Sobczak dyrektor jarocińskiej „Jedynki”.

Z pozyskanych unijnych środków skorzystali także pracodawcy, na doposażenie stanowiska pracy dla każdego stażysty w projektach zabezpieczono kwoty od 200 do 500 złotych. „Na stażu mamy możliwość nabycia doświadczenia zawodowego, pracy zespołowej, odpowiedzialności i punktualności. Daje nam to możliwość sprawdzenia się w roli pracownika. Przyjazna atmosfera sprawia, że jesteśmy dobrze zmotywowane do pracy”. - mówią Ania i Kasia, uczestniczki projektu odbywające staż w jednym z jarocińskich lokali gastronomicznych.

Udział w projekcie daje szkole uczestniczącej w programie możliwość doposażenia pracowni zawodowych. Dla "Jedynki" zakupione zostaną między innymi komputery, projektory multimedialne oraz drukarki. Doposażone zostaną pracownie: informatyczna, gastronomiczna, budownictwa. „Wyposażymy w nowoczesny sprzęt pracownie: hotelarską, fryzjerską i samochodową. Realizacja projektów daje  korzyści dla uczniów, jednak zyskuje również szkoła. Swoje kwalifikacje poprzez kursy i szkolenia oraz studia podyplomowe podnosić będą także nasi nauczyciele” – mówi Witold Bierła dyrektor „Dwójki".

W szkole w Tarcach doposażona zostanie pracownia argobiznesu, zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt rolniczy: siewnik, kosiarka, glebozgryzarka, brony i wiele innych. W ramach projektu tuż za szkołą stanie także wiata niezbędna do przechowywania zakupionego wyposażenia. „Dofinansowania, które udało nam się pozyskać dla trzech projektów pozwolą zrealizować szereg dodatkowych kursów i szkoleń dla uczniów i nauczycieli. Niezmiernie ważne jest także to, że będziemy mogli doposażyć szkoły w nowoczesny sprzęt. Należy zwrócić także uwagę na fakt, że finansowy wkład własny Powiatu Jarocińskiego jest niewielki. Zabezpieczamy zaledwie 107 tysięcy, a otrzymujemy z funduszy europejskich ponad 3 miliony” - podsumowuje Mirosław Drzazga, Wicestarosta Jarociński, odpowiedzialny za kwestie oświatowe w powiecie.

Projekty realizowane będą do listopada przyszłego roku.

W przyszłym roku na staże skierowanych zostanie ponad 130 uczniów.

Powiat Jarociński otrzymał dofinansowanie dla projektów:

1. „Kształcenie zawodowe uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie”

Wartość projektu 1,5 miliona złotych

Dofinansowanie ze środków UE 1,4 miliona złotych

 

2. „Kształcenie zawodowe uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie”

Wartość projektu 1,3 miliona złotych

Dofinansowanie ze środków UE prawie 1,2 miliona złotych

 

3. „Kształcenie zawodowe uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach”.

Wartość projektu ponad 710 tys.

Dofinansowanie ze środków UE prawie 650 tys. złotych

 

« powrót Drukuj

Czytaj również:

Zobacz także:

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner

Starostwo Powiatowe w Jarocinie

63-200 Jarocin
Al. Niepodległości 10-12

tel. 62 747-15-96
fax. 62 747-33-37
  • herb Jarocin
  • herb Jaraczewo
  • herb Kotlin
  • herb Żerków
realizacja:Studio Fabryka