otwórz widżet facebooka

Szpital się zmienia

Dodano 08 lutego 2016, wpis archiwalny Szpital się zmienia

Na dostosowanie do wymogów ministerialnych szpital ma 2 lata. W tym czasie placówka zostanie rozbudowana o dodatkowe skrzydło, w którym zlokalizowany będziem.in. oddział ginekologiczno – położniczy z salą cięć cesarskich. Dwuosobowe sale chorych z węzłem sanitarnym są w obecnej dobie standardem. W tych warunkach pacjentki poczują się bardziej komfortowo i bezpiecznie, co pozwoli złagodzić stres związany z samym pobytem w szpitalu i przeprowadzonym leczeniem. Komfort pobytu na oddziale ma poprawić także utworzeniepomieszczenia socjalnego dla hospitalizowanych. Pacjentki będą mogły spotykać się tam z rodzinami i przygotować drobne posiłki i napoje. Pozwoli to wyeliminować odwiedziny na korytarzach i przy łóżkach chorych oraz zapewni potrzebny do rekonwalescencji spokój innym pacjentkom – podkreśla Miłosz Matuszczak – ordynator oddziału położniczo – ginekologicznego.

W rozbudowanej części szpitala będzie się mieścił także blok porodowy, oddział noworodkowy, laboratorium, pracownia endoskopii oraz nowa kaplica.

Dzięki realizacji inwestycji polepszą się także warunki oddziału chorób wewnętrznych, który przeniesiony zostanie na parter i I piętro budynku.Na drugim piętrze pozostałby rozbudowanyoddział dziecięcy, który będzie dostosowany do wymogów. Ważnym elementem modernizacji ma być utworzenie oddziału opieki paliatywnej, który będzie się mieścił w pobliżu bloku operacyjnego.W głównym budynku szpitala pojawiają się jednocześnie możliwości lokalowe dla uruchomienia stacji dializ.

Inwestycja ma ruszyć w drugim kwartale tego roku. Jak zapewnia prezes szpitala Marcin Jantas: „nie ma zagrożenia dla pracy jakiegokolwiek oddziału, bo reorganizacja na czas remontu jest skrupulatnie zaplanowana. W pierwszej kolejności pacjenci z oddziału chorób wewnętrznych, który mieści się w planowanej do rozbudowy części, przeniesieni zostaną do pomieszczeń zwolnionych przez dawną chirurgię i ortopedię. Wówczas można będzie przekazać wykonawcy „pusty” plac budowy i ruszyć z pracami”.

 

Bartosz Walczak, starosta jarociński:

Zależy nam na tym, aby zapewnić naszym mieszkańcom jak najlepszą opiekę zdrowotną. Jednocześnie minister zdrowia zobowiązał szpitale do tego, aby podniosły swoje standardy i zaczęły je spełniać od 2018 roku. Z jednej strony: dążymy do tego, aby podnieść komfort i jakość leczenia, a z drugiej strony by bezpiecznie rozwijać szpital z korzyścią dla naszych mieszkańców.

 

Marcin Jantas, prezes Szpitala Powiatowego sp. z o.o. w Jarocinie

Szacujemy, że dostosowanie szpitala do standardów XXI wieku, umożliwi wzrost naszych przychodów w zakresie położnictwa o około 1 mln zł. Bez względu na wielkość kontraktu, porody finansowane są przez NFZ w 100%. Przyjmując, że teraz rocznie odbywa się 700 porodów, to biorąc pod uwagę politykę prorodzinną państwa i wyższy standard, jaki uzyskamy po rozbudowie szpitala, liczba porodów mogłaby sięgnąć 1000 rocznie. Przykładem potwierdzającym sens podnoszenia standardów jest oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu, gdzie nastąpiło zwiększenie kontraktu z 0,8 mln w 2012r. do 3,1 mln w 2015r. Daje to szansę na zbilansowanie się szpitala w 2017 r.

 

Jan Szczerbań – przewodniczący Rady Powiatu

Uważam, że rozbudowany szpital z oddziałem paliatywnym będzie miejscem godnego pobytu dla osób cierpiących, otoczonych właściwą opieką, będzie również otwarte dla każdego chorego. Należy rozbudować położnictwo z właściwą ilością pomieszczeń i łazienek, tak, aby przyszłe mamy mogły rodzić w miejscu, na jakie zasługują. Warto też podjąć budowę nowej kaplicy, jako miejsca spotkania dla wszystkich chorych z zachowaniem powagi i godności należnej miejscu. Najważniejsze jest podjęcie działań służących podwyższeniu jakości usług. Lekarz ma być dla pacjenta, nie odwrotnie. Chory powinien mieć fachową opiekę.

  

Zbigniew Kuzdżał – członek Zarządu Powiatu w Jarocinie

Decyzja o rozbudowie daje zarządowi szpitala możliwości dalszego rozwoju. Teraz od działań prezesa będzie zależało, jak te możliwości zostaną wykorzystane, jaka będzie atmosfera wśród załogi, a przede wszystkim, jak ocenią nasz szpital pacjenci. Wierzę, że mając takie warunki i możliwości jakość usług się zwiększy, mieszkańcy będą zadowoleni i nie będą musieli się leczyć w sąsiednich szpitalach.

 

 

Rozbudowana zostanie ta część szpitala. W rozbudowanym budynku zlokalizowany zostanie: oddział ginekologiczno-położniczy z blokiem porodowym i salą cesarskich cięć, oddział noworodkowy, kaplica, laboratorium i pracownia endoskopii.

 

 

 

W głównym budynku będą umieszczone m.in. oddział wewnętrzny i oddział dziecięcy

 

  

Plusy inwestycji

- dostosowanie szpitala do standardów europejskich,

- poprawa komfortu pobytu pacjenta,

- poprawa jakości pracy pracowników,

- zmniejszenie ryzyka zakażeń szpitalnych w ramach oddziału,

- dostosowanie ilości łóżek do powierzchni sal chorych.

W modernizowanych budynkach powstaną:

- dwuosobowe sale na oddziale ginekologiczno – położniczym,

- sala cesarskich cięć,

- sale intensywnego nadzoru i obserwacyjne na oddziale noworodkowym,

- nowe łóżka na oddziale dziecięcym i chorób wewnętrznych z łóżkami kardiologicznymi,

- pracownia endoskopii,

- oddział opieki paliatywnej,

×