Szpitale w Jarocinie i Środzie Wlkp. razem

Dodano 09 lutego 2015, wpis archiwalny Szpitale w Jarocinie i Środzie Wlkp. razem

Od kilku tygodni przedstawiciele władz powiatów jarocińskiego oraz średzkiego prowadzą rozmowy na temat możliwości połączenia szpitali powiatowych w Jarocinie i Środzie Wlkp. List intencyjny w tej sprawie podpisali już starosta jarociński Bartosz Walczak i starosta średzki Czesław Guzewski. Nie wyobrażam sobie Jarocina bez szpitala, który gwarantuje naszym mieszkańcom pomoc w nagłych wypadkach, dlatego by utrzymać jarocińską placówkę musimy wyprzedzić innych – mówi starosta Walczak. Podpisanie listu intencyjnego ze spółką szpitalną ze Środy Wlkp., która realizuje - podobnej wielkości do naszego - kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia jest takim krokiem wyprzedzającym, który musieliśmy zrobić. Tym bardziej, że szpitale położone są blisko siebie, w sąsiednich powiatach – dodaje. W rozmowach na temat sytuacji obydwu szpitali uczestniczą również burmistrz Jarocina Adam Pawlicki oraz burmistrz Środy Wlkp. Wojciech Ziętkowski, a także prezesi obu spółek. Połączenie szpitali to szansa na lepsze wykorzystanie dostępnej kadry medycznej oraz sprzętu diagnostycznego – zauważa prezes jarocińskiego szpitala Marcin Jantas.

Inicjatorzy przedsięwzięcia uważają, że dzięki utworzeniu jednej spółki możliwe się stanie wynegocjowanie wyższego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tym samym szpitale rozszerzą zakres usług medycznych i pozyskają specjalistów, u których będzie można leczyć się w Jarocinie i Środzie Wlkp. Wszystko z korzyścią dla pacjentów, ale i  pracowników obu szpitali, bowiem konsolidacja placówek pozwoli także na zachowanie miejsc pracy osobom w nich zatrudnionym.

Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy etap, który pozwoli rozpocząć prace nad analizą prawną, finansową, administracyjną i medyczną planowanego przedsięwzięcia. Jeśli proponowane rozwiązanie będzie korzystne dla obu stron, to właścicielem nowej spółki nadal będą samorządy i to samorządy będą miały wpływ jej zarządzanie. Także odpowiedzialność za działania spółki będzie spoczywała na barkach samorządów, tak jak to jest w chwili obecnej.

Analizy powinny zakończyć się w ciągu kilku miesięcy, wtedy będą znane możliwości i warunki, na jakich mogłoby dojść do utworzenia medycznej spółki. Również wtedy radni powiatów jarocińskiego i średzkiego podejmą ostatecznie decyzję w tej sprawie.

burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki

W tej chwili samorządy dokładają spore środki do bieżącego funkcjonowania szpitali. Fuzja pozwoli na obniżenie kosztów, a tym samym odciążenie samorządów. Nie ulega wątpliwości, że szpital w Jarocinie jest bardzo potrzebny i trzeba szukać takich rozwiązań, by mając na uwadze dobro pacjenta, spełniał optymalnie swoją funkcję. Szpital ma zapewnić przede wszystkim pomoc w nagłych przypadkach, ale z drugiej strony dostęp do jak najlepszych specjalistów, którzy dzięki fuzji będą leczyć pacjentów w Jarocinie i sąsiadującej z naszym powiatem Środzie.

starosta jarociński, Bartosz Walczak

Podpisanie listu umożliwia przygotowanie szczegółowych analiz ekonomicznych, medycznych i prawno – organizacyjnych. To dopiero pozwoli nam określić, kiedy, na jakich warunkach taka fuzja powstanie? Szukamy szansy dla naszego szpitala, starając się wyprzedzić innych, by w przyszłości jarociński szpital nie został wchłonięty przez większą lecznicę, np. pleszewską. Szpitale w Środzie i Jarocinie są porównywalne, dlatego i jedna i druga strona będą miały taki sam wpływ na to, by zapewnić pacjentom podstawową opiekę medyczną, a przy tym umożliwić jak najwyższej jakości opiekę specjalistyczną.