BIP
« powrót 03 sierpnia 2017

Temat Dnia - rozmowa na temat szpitala jarocińskiego w TVP3 Poznań

Temat Dnia - rozmowa na temat szpitala jarocińskiego w TVP3 Poznań photo

W dniu 2-go sierpnia w TVP3 w Poznaniu Starosta Jarociński Teodor Grobelny został zaproszony wraz z Tomaszem Raźniakiem, liderem protestujących jarocińskich ratowników medycznych do programu „Temat Dnia”. Rozmowa odbywała się „na żywo”- jednak zamiast Tomasza Raźniaka do studia przybył Paweł Bogocz, ratownik medyczny z Poznania i jednocześnie działacz związkowy… Starosta Teodor Grobelny nie został uprzedzony o tej „zamianie” rozmówcy i wobec tego bezpośrednio przed samą rozmową na antenie zadał poznańskiemu ratownikowi pytanie – jaki jest powód nieobecności pana Raźniaka, skoro jeszcze kilka godzin wcześniej aktywnie pikietował przed starostwem jarocińskim? Na to pytanie zastępujący pana Raźniaka kolega odpowiedział, że „Pan Tomek jest zmęczony…”.

ABSENS CARENS…  czyli nieobecny sam sobie szkodzi… Innymi słowy, jeżeli ktoś podnosi jakąś kwestię na forum, doprowadzając do sporu, a następnie unika bezpośredniej rozmowy i konfrontacji – traci jakąkolwiek wiarygodność… To tyle jeżeli chodzi o tzw. kwestie „obecności”… Zaskakującym jednak wydaje się fakt, że postulaty i sprawy jarocińskich ratowników medycznych dotyczące jarocińskiego szpitala, w rozmowie ze Starostą jarocińskim podnosił człowiek niepracujący w tym szpitalu… Paweł Bogacz jest ratownikiem medycznym z Poznania, który w czasie rozmowy, która miała być poświęcona konkretnym zagadnieniom dotyczącym „spraw jarocińskich”, poruszał raczej ogólne kwestie systemowe dotyczące pracy ratowników medycznych...

Rozmowa Starosty Teodora Grobelnego z poznańskim ratownikiem medycznym Pawłem Bogaczem, który zastąpił wczesniej umówionego na rozmowę - Tomasza Raźniaka, pracującego, jako ratownik w jarocinskim szpitalu (link poniżej)Rozmowa odbyła się w studio TVP3 Poznań.

https://poznan.tvp.pl/33453570/02082017

PODWYŻKI…Natomiast w kwestii samych podwyżek – owszem Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat o podwyżce ogólnopolskiej dla ratowników medycznych w wysokości 400 zł, która ma być wypłacana od tego miesiąca, a kolejna podwyżka o 400 zł ma nastąpić od stycznia 2018. Jednakże z informacji, jakie przekazał Staroście prezes szpitala – na dzień dzisiejszy szpital nie otrzymał z Ministerstwa Zdrowia pieniędzy na tę podwyżkę – stąd zobowiązanie Starosty Teodora Grobelnego, że podwyżka ta zostanie wypłacona ratownikom – a ciężar tej podwyżki poniesie budżet powiatu jarocińskiego przekazując niezbędne środki szpitalowi.

PODWYŻKA 300 ZŁ W OKRESIE WYPOWIEDZENIA Jarocińscy ratownicy znając rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie podwyżek – żądają dodatkowo jeszcze 300 zł podwyżki, już od samego prezesa szpitala – Leszka Mazurka; wiadomo również, że wszyscy ratownicy medyczni złożyli wypowiedzenia i są w okresie tego wypowiedzenia. „Liderzy protestu powinni uświadomić wszystkim protestującym, że pracownikowi w okresie wypowiedzenia trudno przyznać podwyżki – tłumaczy Starosta Teodor Grobelny - Być może wczorajsza obecność pana Raźniaka, który miał spotkać się ze mną w studio telewizyjnymi, by porozmawiać na temat postulatów jego i ratowników, którym przewodzi - pomogłaby w rozwiązaniu sporu… Niestety pan Tomasz Rażniak nie przybył na spotkanie… Ja natomiast powtarzam zgodnie z tym, co powiedziałem wczoraj na antenie telewizyjnej – liczę, że ratownicy medyczni przerwą swój protest, wycofają swoje wypowiedzenia i wspólnie postaramy się znaleźć rozwiązanie tej trudnej sytuacji. To nie jest tak, że my, jako Zarząd Powiatu – mówimy nie, bo nie…"

WCZESNIEJ NIE BYŁO POWODÓW DO NARZEKAŃ? „Niestety sytuacja finansowa szpitala jest tak trudna, że cały czas, by szpital mógł funkcjonować z budżetu powiatowego przekazywane są środki na bieżące funkcjonowanie szpitala… Inaczej mówiąc, by m.in. panowie ratownicy dostali wypłaty – my, jako Powiat wpłacamy do kasy szpitala pieniądze, bo ja osobiście nie wyobrażam sobie Jarocina bez szpitala. Jestem przekonany, że większość pracowników identyfikuje się z jarocińskim szpitalem i zna realia oraz prawdziwą sytuację finansową spółki, w której pracują… Powtarzam, aktualny Zarząd Powiatu przejął spółkę szpital jarociński w tak fatalnej kondycji na końcu stycznia tego roku i od razu napotkał na ścianę oporu ze strony ratowników medycznych… Nie rozumiem dlaczego wcześniej przez parę ładnych lat nie protestowali ? I dlaczego wcześniej nie zwracali się o podwyżki i polepszenie warunków pracy?”

 

 

« powrót Drukuj

Czytaj również:

Zobacz także:

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner

Starostwo Powiatowe w Jarocinie

63-200 Jarocin
Al. Niepodległości 10-12

tel. 62 747-15-96
fax. 62 747-33-37
  • herb Jarocin
  • herb Jaraczewo
  • herb Kotlin
  • herb Żerków
realizacja:Studio Fabryka