Twój głos w organizacji obchodów Powstania Wielkopolskiego

Dodano 10 kwietnia 2008, wpis archiwalny

W organizację obchodów zaangażowali się przedstawiciele jarocińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, lokalnych organizacji społecznych, samorządów gminnych i powiatowego. Do kalendarza imprez wpisano szereg przedsięwzięć, m.in. organizację wystaw, konkursów wiedzy i prelekcji o tematyce Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
    Główne obchody rocznicowe zaplanowano na 8 listopada 2008 roku, bowiem 90 lat wcześniej, w nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku, po rewolucji w jarocińskich koszarach ukonstytuowała się pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska, mająca ogromny wpływ na dalsze losy walki o niepodległość. Jarocin jest także znaczącym miejscem na mapie wydarzeń powstańczych ze względu na związki z wielkim przywódcą Powstania Stanisławem Taczakiem, który urodzony w Mieszkowie, swoje dzieciństwo i młodość związał z Ziemią Jarocińską. By godnie uczcić cześć tego wybitnego przywódcy, organizatorzy jarocińskich uroczystości zaplanowali ufundowanie okolicznościowego miejsca pamięci generała Taczaka.
    Zainteresowani chcący zaangażować się w prace powiatowego komitetu mogą zgłaszać się do kancelarii starosty (Al. Niepodległości 10-12, tel. (0-62) 747 58 38).