Unijne miliony na powiatową drogę

Dodano 25 lipca 2008, wpis archiwalny

Droga Jarocin – Żerków – Śmiełów – Ruda Komorska jest jednym z najdłuższych ciągów drogowych powiatu jarocińskiego. Ponad 20-kilometrowa trasa ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia możliwości rozwojowych powiatu oraz gmin, przez które przebiega. Większa jej część wiedzie przez atrakcyjną turystycznie gminę Żerków, na terenie której znajdują się: Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne, jedyny w Wielkopolsce Park Kulturowy, liczne zabytki m. in. pałac w Śmiełowie (Muzeum A. Mickiewicza), pomniki przyrody i tereny przeznaczone pod aktywizację gospodarczą.
Powiatowi samorządowcy podkreślają, że realizacja inwestycji wpłynie na poprawę warunków ekonomicznych i atrakcyjność inwestycyjną powiatu jarocińskiego. Koszt realizacji całości inwestycji oszacowano na ponad 18 mln zł. Powiat zabiegał o dofinansowanie 50% wartości przedsięwzięcia w ramach środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

W zakres rzeczowy planowanej inwestycji wchodzi: poszerzenie jezdni od Annapola do Żerkowa z 5,5/5,7 m do 6 m; ul. Mickiewicza w Żerkowie z 5 do 7 m i od Żerkowa do granicy powiatu z 4,7/5,1 m do 5,5 m, ułożenie nowej nawierzchni na 23192 m drogi, budowa nowych chodników o długości 870 m, przebudowa chodników (poszerzenie w większości do 2 m) o dł. 4126,5 m, budowa jednego i przebudowa trzynastu przejść dla pieszych, przebudowa dwóch skrzyżowań, budowa jednej i przebudowa dwóch zatok autobusowych, dwustronne umocnienie poboczy na całej długości drogi kruszywem kamiennym na szer. 0,75 m, obniżenie krawężników do 1 cm na przejściach dla pieszych i 3 cm na wjazdach, montaż i wymiana barier ochronnych na mostach, przepuście i zjeździe przed Śmiełowem, budowa kanalizacji deszczowej na ul. Żerkowskiej w Jarocinie oraz wykonanie odwodnienia w Wilkowyi.