otwórz widżet facebooka

Warszawskie uroczystości rocznicowe

Dodano 31 grudnia 2013, wpis archiwalny Warszawskie uroczystości rocznicowe

Wyjazd kilkudziesięcioosobowej grupy  z Jarocina do stolicy odbył się między innymi z inicjatywy Powiatu Jarocińskiego oraz Towarzystwa Historycznego i Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie. Uczestnikami byli samorządowcy, członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich z Mieszkowa, harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, regionaliści i działacze Oddziału PTTK w Jarocinie oraz innych organizacji społecznych.

Uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się msza w intencji Powstańców Wielkopolskich, której przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz. Bazylika była wypełniona po brzegi przedstawicielami z całej Wielkopolski i nie tylko. Członków grupy rekonstrukcyjnej oraz jarocińskich harcerzy, poproszono o zajęcie centralnego miejsca w kościele przy samym ołtarzu. We mszy uczestniczył również Tomasz Nałęcz -  doradca Prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego.

Po mszy Wielkopolanie przemaszerowali ulicami Warszawy. Taki pochód odbył się po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia przywracania pamięci o powstaniu. Marsz przeszedł ulicami: Świętojańską, placem Zamkowym, Krakowskim Przedmieściem, ulicą generała Tokarzewskiego-Karaszewicza na plac marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Podczas pochodu z megafonów przy Pałacu Prezydenckim rozlegały się informacje dotyczące przygotowania, wybuchu, przebiegu i ważnej roli Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w utrzymaniu jednolitości i umacniania państwa. To powstańcy stworzyli regularną i znaczącą Armię Wielkopolską.

Główna część obchodów powstańczego święta odbyła  się na placu przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Gospodarz uroczystości Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego podziękował Wielkopolanom za liczny udział w uroczystościach upamiętniających bohaterów tak ważnych wydarzeń z przełomu roku 1918/1919.

Po uroczystej zmianie warty i salwie honorowej delegacje złożyły wieńce przy grobie i dokonały wpisu do księgi pamiątkowej. 

Na zakończenie obchodów nasi przedstawiciele uczestniczyli w złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przy grobach powstańców oraz przy pomniku pamiątkowym na Cmentarzu Powązkowskim.

 

ZOBACZ: film z uroczystości 

×