otwórz widżet facebooka

W hołdzie powstańcom i ks. Niedźwiedzińskiemu

Dodano 29 grudnia 2011, wpis archiwalny

Symboliczną tablicę z medalionem, którą osadzono w murze kościoła p. w. Św. Marcina w Jarocinie ufundowało Starostwo Powiatowe w Jarocinie. Upamiętnia ona 93. rocznicę Postania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz 70. rocznicę śmierci ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego. - Serdecznie dziękuję panu Janowi Jajorowi – inicjatorowi ufundowania tablicy i Stowarzyszeniu Społeczno – Kulturalnemu im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie oraz wszystkim zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia, które nie pozwoli nikomu zapomnieć postaci tak ważnej w naszej historii – podkreślił starosta.
Uroczystego odsłonięcia płyty, w środę 28 grudnia dokonali ks. Prałat Dariusz Matusiak proboszcz parafii p. w. Św. Marcina i Mikołaj Szymczak starosta jarociński. – Jestem dumny z tego, że miałem takiego poprzednika. Myślę, że z całą społecznością powinniśmy podjąć działania mające na celu ustanowienia ks. Niedźwiedzińskiego Sługą Bożym – zachęcał po poświęceniu tablicy ks. Matusiak. Mieszkańcy licznie uczestniczyli także w mszy św. w intencji ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego oraz Powstańców Wielkopolskich.
Dzień wcześniej na grobie ks. Niedźwiedzińskiego, który znajduje się na jarocińskim cmentarzu parafialnym odsłonięty został Wielkopolski Krzyż Powstańczy.
Warto przypomnieć, że rok 2012 został ustanowiony przez Radę Miejską w Jarocinie „Rokiem ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego”, grudniowe wydarzenia były zatem pierwszymi wpisującymi się w jego obchody.

{mosimage}Ksiądz Ignacy Niedźwiedziński uro­dził się 30 stycz­nia 1875 r. w Koź­mi­nie Wiel­ko­pol­skim. Po matu­rze w 1899 r. uzy­ska­nej w Gim­na­zjum w Kro­to­szy­nie wstą­pił do Semi­na­rium Duchow­nego w Pozna­niu. Świę­ce­nia kapłań­skie otrzy­mał w 1902 r., został skie­ro­wa­ny na wika­riat w Opa­to­wie. Od 1 stycz­nia do 1 kwiet­nia 1906 r. zarzą­dzał para­fią mik­stacką i przed­bo­row­ską. Następ­nie został prze­nie­siony na wika­riat do Ostrowa Wiel­ko­pol­skiego. Od 1908 r. peł­nił funk­cję kape­lana w wię­zie­niu we Wron­kach. W  1917 r. powo­łano go na pro­bosz­cza para­fii św. Mar­cina w Jaro­ci­nie. W tym cza­sie pisał arty­kuły do gazet oraz opu­bli­ko­wał pracę “Socja­lizm. Jego roz­wój i zasady”. Od 1938 r. wyda­wał Gazetkę Para­fialną. W dniu 5 paź­dzier­nika 1941 r. został aresz­to­wany i osa­dzony w For­cie VII w Pozna­niu, a następ­nie w obo­zie w Sta­rym Boja­no­wie, gdzie zmarł 31 grud­nia 1941 r. Po woj­nie ciało prze­nie­siono do Jaro­cina i uro­czy­ście pocho­wano na cmen­ta­rzu parafialnym.

×